443 Die elementen moeten verdwijnen en daarom is't noodig hen rusteloos te achtervolgen, zelfs al hebben zij zich voor een korten tijd dikwijls zelfs zonder volgelingen in een uithoek verborgen. Zooals gezegdgid sen en spionnen zijn hierbij onontbeerlijk. Een enkel woord dus over deze onmisbare, maar gevaarlijke wezens. Een spion is als zoodanig slechts éénmaal goed te gebruiken Wanneer we eenmaal door aanwijzing van een Atjeher goed succes hebben gehad, zal deze zich niet meer onbevangen naar buiten durven wagen uit vrees, dat zijn daad bij de partij van verzet bekend zal zijn. Forceert men zoo iemand meerdere gegevens te verschaffen, 't zij door schoone beloften, 't zij door dreigement, dan zal hij of gegevens verzinnen, bf afgaan op verhalen van anderen, öf, wat wel 't meest gevaarlijk is, zich als spion bij den vijand aangeven en dan twee heeren dienen In de In dische krijgsgeschiedenis is verraad van een spion een veelvuldig voorko mend verschijnsel, maar een heel ander licht zou ons opgaan, als we konden naspeuren in hoeveel van al die gevallen het verraad door onoor deelkundig aanzetten van den spion is uitgelokt. Als gids kan zulk een man, die reeds eenmaal door spionnendienst ons een goeden slag heeft doen slaan, nog onnoemelijk veel diensten bewijzen, mits men hem geen spionopdrachten meer geeft. Door de angstvoorde partij van verzet zal hij zicti nauwer bij de kompenie aangesloten voelen en zijn kennis van terrein en paden, bovendien zijn dienst als tolk, moet ons dan voldoende zijn. Toch is het zaak ook dan die persoon nog niet te veel vertrouwen te schenken. Kort na den overval van de patrouille de Kok a/d. Piada welk officier, zooals bekend, zich met zijn manschappen in één prauw in scheepte en den gids, van wien later het verraad duidelijk is kunnen wor den aangetoond, met de dwangarbeiders in een tweede, kleinere prauw deed plaats nemen-hoorde ik de meening verkondigen, dat het zaak is 's nachts alle gidsen te binden, al is 't dan ook alleen met een enkel touwtje om een van de bovenarmen Dit lijkt mij overdreven, daar er toch Atjehers zijn, die ons jaren en jaren bij verschillende excursion goede diensten bewezen en ten opzichte van wie zulk oeno handeling ongemotiveerd zou zijn. Toch houde men als commandant den gids of gidsen bij zichhet al of niet stevig of losbinden, afhankelijk stellende van de betrouwbaarheid. Vooral des nachts is dit in de nabijheid houden gebiedend noodig, èn voor eigen vei ligheid om bij poging tot verraad dadelijk te kunnen ingrijpen, èn voor de veiligheid van don gids, die anders lichtelijk door ons vuur getroffen kan worden. Het gewone bezwaar, vooral bij nadering van vijandelijke schuilplaatsen

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 467