454 oorzaak, dat weer 't groote voordeel van lichtheid verloren ging. en dit geschut in werkelijk moeilijke terreinen niet meer werd meegevoerd (Bali, Sumatra's en Borneo's Westkust en in het Pa- lembangsche). Weer ging men nu zoeken naar materieel, dat licht,, stevig en eenvoudig was en gemakkelijk te vervoeren, ook langs- zeer nauwe wegen; op snelheid van beweging en groote manoeu vreervaardigheid werd minder gelet. Het oog viel toen op den „obussier de montagne de 12 cM." met bijbehoorende affuit, waar mede de Fransche bergartillerie goede resultaten had verkre gen; dit materieel werd daarbij op lastdieren vervoerd, maar kon ook door paarden worden getrokken. De proeven in 1850 hier genomen met draagossen als lastdieren mislukten, zoodat werd besloten voorloopig de paardenbespanning in te voeren, hetgeen wel voldeed. In 1855 werd de invoering goedgekeurd; de affuit werd later nog meer geschikt gemaakt voor het vervoer door menschen door het aanbrengen van korte handboomen (1865). Deze zelfde affuit bleef behouden bij de verwisseling van den 12 cM. (glad) tegen den getrokken 8 cM.. Dat men het denkbeeld, het zoogenaamde bergmaterieel ook: op draagdieren te vervoeren, nog niet had laten varen, bleek uit het in dienst stellen van muildieren. De in 1864 uit Zuid-Amerika aangevoerde dieren voldeden niet wegens hun onhandelbaarheid in '66 werd daarom het beginsel wederom aangenomen de berg artillerie met paarden te bespannen. In '76 werd de proef met muildieren, thans uit Syrië en China, herhaald; beide rassen vol deden en in 1881 werd als beginsel vastgesteld vuurmond en affuit der bergartillerie op muildieren te vervoeren. In '87 werd 't 8 cM. bergmaterieel vervangen door het thans nog in gebruik, zijnde 7,5 cM., waarvoor de model-affuit aan den Constructie winkel was vervaardigd uit twee Kruppsche bergaffuiten (deze- hadden minder voldaan, doordien ze te kort waren en bij het vuren achterover sloegen). De bovenaangehaalde naamsverandering van „draagbare affuit" in die van „bergaffuit" was wel merkwaardig en zeker weinig gegrond Het was toch zeker niet alleen het gebergte, dat dei- artillerie zooveel moeilijkheden bezorgde bij het vervoer, veeleer was het het drassige sawahterrein. Het zoeken naar licht, gemak-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 478