- 27 kijken om een goed plekje te zoeken, die voetje voor voetje langs de droogste punten door de modder stappen en mochten ze onverhoopt eens vallen, eerst wachten tot ze uitgerust zijn, om daarna met alle kracht te trachten weer op de been te komen. Zeker, zulke exemplaren bestaan er wel, maar is niet het beste bewijs voor hun zeldzaamheid, dat men nog jaren, nadat men van de bat terij afscheid heeft genomen, zich zoo'n dier herinnert, zijn num. mer, robe en eigenaardigheden nog weet. In den laatsten tijd zijn muildieren uit Klein-Azië in gebruik; hoewel deze gewilliger van aard schijnen te zijn, moet hun kracht te wenschen overlaten. Ook andere naties hebben onaangename ondervindingen met muildieren opgedaan. Hoe onhandelbaar de muildieren der Engelschen zich bij Colenso en elders hebben ge toond, is van algemeene bekendheid. Ook de Fransche artillerie heeft in Tonkin met de kleine Annamitische muildieren veel last gehad. Bij het gezamenlijk optreden der mogendheden in China heeft zij voor de veldartillerie muildieren uit het moeder land meegenomen; deze schijnen beter voldaan te hebben, ofschoon zij b. v. bij vervoer per spoor weieens aanleiding tot moeilijk heden gaven 1). Alleen de Duitschers, die nota bene in het geheel geen ondervinding met muildieren hadden, schijnen zich niet te beklagen te hebben over de spreekwoordelijke koppigheid 2). Zij hadden hun dieren in de Vereenigde Staten gekocht. Men moet echter niet vergeten, dat men in China nog van vrij goede wegen kon gebruik maken. Het is onze overtuiging en menig berg- artillerist en ook infanterist zal het hierin met ons eens zijn—, dat de artillerie steeds een blok aan het been van den colonne commandant zal blijven, zoolang zij muildieren blijft gebruiken. Met olifanten is indertijd een proef genomenwaardoor die mis lukt is, willen wij in het midden laten, omdat een olifant toch niet voor ons doel geschikt is. Dit dier n. 1. weigert om zich in het vuur te begeven, zoodat men steeds een andere diersoort zou moeten meevoeren om het materieel van de rendez-vous- naar de vuurstelling te brengen. Ij „La Campagne de Chine et le materiel de 75" door Overste Tariel. Rev, d'Art. tome 59. 6e livr. en tome 60. le livr. 2) „Die Ktlmpfe der deutschen Expeditionskorps in China und ihre militarischen Leh- ren" door Baron Binder-Krieglstein.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 47