456 rein niet vol te houden gedurende langen tijd. Het wekt zeker verbazing, te zien hoe inlanders kunnen dragen, maar of nu vier koelies een kanon van liefst niet minder dan 120 KG. (zooals voorgesteld wordt) en van een lengte van 1,30 M., gedurende eenigszins langen tijd door sawah's, over galangans, dan wel in 't gebergte langs steile, smalle, bochtige voetpaden kunnen ver voeren, meen ik met recht te mogen betwijfelen. Meer dan vier koelies aan den last te plaatsen is ook ondoenlijk, daar zooveel menschen juist op de moeilijke punten niet kunnen samenwerken. Wie meer wil weten omtrent het vervoer van onze bergartil* lerie door koelies, doe slechts navraag bij de heeren, die indertijd de onbespannen sectie van Taroetoeng hebben gecommandeerd;, dezen zullen het ongetwijfeld met ons eens zijn, dat van een ver voer van ons materieel, hetzij geheel of wel gedeeltelijk door menschen, geen sprake kan zijn. Ik laat nog daar de vraag, hoe het benoodigde groote aantal koelies zou moeten worden verkregen. Y. E. H. spreekt wel van enkele marschen door hem meege maakt, waarbij een sectie (zegge één sectie) bergartillerie door menschen werd gedragen, maar moet dan tevens vermelden, dat „na afloop van den tweeden marsch deze koelies verklaarden, „dat zij weigerden weer door zulk terrein te marcheeren Waar alzoo volgens het bovenstaande muildieren wegens hun lastigheid in nat terrein zeer ongewenschten paarden en menschen wegens hun onvoldoende draagkracht ongeschikt zijn te verklaren als dragers voor ons tegenwoordig (of daarvoor nieuw in te voe ren) 7,5 cM. materieel en wij toch gehouden zijn een keuze te doen uit deze drie draagelementen (bij gebrek aan andere) zoo zijn wij gedwongen om te zien naar lichter materieeldat öf door paarden, of door menschen zoo gemakkelijk te vervoeren is, dat het voldoet aan den eisch, der artillerie tegen den inlandschen vijand gesteld: het zusterwapen, de infanterie, overal te kun nen volgen om haar, waar noodig, te steunen door krachtdadi ger vuur, dan waartoe deze in staat is. Ad. 3'. Zoeken we onder het artilleriematerieel van onzen tijd naar licht geschut, dan valt het oog daarbij dadelijk zeker op het 3,7 cM. kanon, dat in verschillende landen in gebruik is, zoowel

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 480