458 met geleiders (uitrusting 200 patronen); terwijl de bediening bestond uit 1 korporaal konstabel en 4 matrozen. Omtrent deze wijze van vervoer zien wij, dat zij, ofschoon voor de dragers uit den aard der zaak in het moeilijk terrein veel bezwaar opleve rende, geen enkel oogenblik vertraging in den marsch veroor zaakte. Met voorbeeldigen ijver zorgde de adelborst F. J. Houwert, dat hij de infanterie overal op den voet volgde en zich steeds daar bevond, waar hij moest zijn. Dit in tegenstelling met het marcheeren der bergbatterij, dat soms met veel bezwaren gepaard ging, niettegenstaande de bui tengewone inspanning en plichtsbetrachting, vooral van het min dere personeel. En waaraan waren die bezwaren te wijten? Aan 't gebruik van muildieren; de zwaar beladen paarden van den trein kwamen door terreinen, waar de muildieren weigerden. Aldus volgens ooggetuigen. Wij zullen ons, wat de affuitconstructie aangaat, niet in tech nische bijzonderheden begeven, doch zijn er van overtuigd, dat na ernstige proefnemingen een affuit of stoel zal zijn samen te stellen, die nog meer aan den eisch van gemakkelijk vervoer zal voldoen dan het marine-materieel. Met een oordeelkundige ver deeling van den last zal men dan tot een organisatie kunnen komen, die voor een sectie wordt: 1 officier (te paard), 2 onderofficieren en 4 man (te voet), hoogstens 20 dragers en draagpaarden met geleiders, waaruit de sterkte van een batterij gemakkelijk is af te leiden, wan neer eenmaal bepaald is over hoeveel munitie totaal men wenscht te beschikken. Mochten hernieuwde proeven met draagpaarden beter gelukken, dan zou 't vervoer uitsluitend daarop kunnen plaats hebben; op groote paarden als de Australische mogen we daarvoor niet rekenen, in verband met de nu reeds zoo moei lijke oplossing van het remonte-vraagstuk. Indien het verder gelukte de affuit zoo samen te stellen (bijv. met een paar lage afneembare raden onder den stoel of het af fuitlijf), dat affuit met vuurmond getrokken kon worden in gun stig terrein door één paard in een lamoen, gelijk ook nu aan gespannen bij de bergartillerie wordt gemarcheerd, dan zal de toevoeging van één paard per stuk het vervoer in het algemeen nog bijzonder vergemakkelijken. Dit paard, op ongeveer gelijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 482