- 459 wijze opgetuigd als de munitiedraagpaarden, kan bovendien als reserve voor deze optreden. Zulk een sectie of batterij zou naar mijn bescheiden meening geheel voldoen aan den eisch van vervoerbaarheid. Ad. b. Gaan we de ballistische bijzonderheden na, dan blijkt ons uit het verslag, dat de kanonnen van 3,7 cM., waar zij gevuurd heb ben, steeds worden geroemd om hun juist schot, en dat overal het doel van het vuur werd bereikt. Geen enkelen keer wordt er melding gemaakt, dat de G. niet sprongende gevoeligheid der schokbuis moet dus voldoende zijn geweest. Ongetwijfeld is het ontbreken van een G.K. een groot bezwaar, doch waar hiervoor in de plaats tredenhet juiste schot met de G. en de veelvuldigheid van de schoten, zoo dunkt ons, dat we dit gebrek in dezen wel op den koop mogen toenemen tegen de groote voor- deelen van dit kleinkalibergeschut op ander gebied. Het zij hier nog eens herhaald, dat immers met het bergkanon van 7,5 cM. toch ook niet de gewenschte baan voor de G.K. (steil invallend) is te verkrijgen. Onder punt 1. reeds vermeldden wij onze denkbeelden omtrent het gebruik van mobiele artillerie tegen versterkingen. Naast de genoemde materieele uitwerking zullen we echter ook nog verkrijgen een buitengewoon hooge moreele uitwerking. De com mandant der bergbatterij bij de Samalangan expeditie meidtin zijn gevechtsrapport van den 3en Februari van zijn eigen kanon nen, dat zijn trefkans en moreele uitwerking ver bij de 3,7 snel vuurkanonnen van de marine ten achter stonden. Het behoeft geen betoog, dat snelvuurberggeschut van 7,5 cM. ons, wat uitwerking betreft, ongetwijfeld toch heel iets meer zou verzekeren dan de 3,7 kanonnen; de boven uitgewerkte bijzon derheden omtrent het vervoer van bergmaterieel doen naar on ze meening de kleinkaliberkanonnen tegenover den inlandschen vijand echter veel meer voldoen aan alle eischen, die aan de artil lerie moeten worden gesteld. Met dit gemakkelijk te vervoeren geschut zal dan ook beter ertoe kunnen worden overgegaan, om aan kleinere infanterie- colonnes artillerie mede te geven, hetzij een sectie of wel desnoods

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 483