460 slechts één stuk, wanneer een sectie te veel zou zijn met heb oog op het beschikbare aantal koelies. Ad. 4 Reeds door verschillende schrijvers in het Indisch Militair Tijd schrift is betoogd, dat, waar de bergartillerie niet is geschikt te maken tegen den inlandschen en tegen den Europeeschen vijand beide, en de geldelijke toestand der koloniën niet toelaat twee soorten bergartillerie naast elkander te bezitten, het veelvuldig gebruik van onze troepenmacht voor expeditiën het bezit eener artillerie tegen den inlandschen vijand ongetwijfeld op den voor grond doet treden. Dat wij daarnaast van die artillerie veel nut kunnen trekken in den strijd tegen een eventueelen buitenlandschen vijand spreekt wel vanzelf. In dien strijd stel ik mij voor, dat de artillerie zal moeten optreden le in het begin van den oorlog in vlakke streken, waarin van de geschiktheid van 't 3,7 cM. materieel voor het vervoer in moeilijk (drassig) terrein veel baat kan worden verkregen, naast de veldartillerie, die meer aan de wegen gebonden is. 2e in het verdere verloop van dien oorlog in het gebergte in de- nabijheid van groote wegen, waar de lichte artillerie met de in fanterie den opdringenden vijand voortdurend kan bestoken. Voor de veldartillerie zijn, in verband met de geaccidenteerdheid van het terrein, in die streken te weinig stellingen tegen die wegen te vinden, met afstanden, zooals die voor den ar tiller iestrijd noodzakelijk zijn. 3e meer in het bijzonder ten slotte bij het voeren van den gue- rillakrijg. Voor deze wijze van oorlogvoeren is de veldartillerie totaal ongeschikt; daarbij zal ons 3,7 cM. materieel door zijn gemakkelijk vervoer bijzonder tot zijn recht komen. Van welken invloed het vuur uit dit kleinkalibergeschut op een Europeeschen vijand kan zijn, kunnen we lezen in meerdere aanhalingen omtrent het gebruik der zoogenoemde „pom-poms" in den Zuid-Afrikaarischen oorlog. Merkwaardig is het in de aan halingen zoozeer verschillende beoordeelingen te zien geven. In de vergadering van de „Vereeniging ter beoefening van

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 484