465 vel uit tot den aanval, dat woordelijk is weergegeven in de bijlage. Tengevolge van dit bevel rukten op den 15Bn Dec. de voor de voorste linie bestemde brigades zeer zorgeloos op, de 2e tegen den overgang bij Colenso, de 5e tegen Bridledrift dus tegen twee op 5 K.M. van elkander gelegen punten. De 5e brigade ging zon der een tirailleurlinie in front vooruit, juist zooals op de schets is aangegeven Het voorste bataljon met 8 compieën in marsch- colonne naast elkaar. De overige volgden in colonne met vie ren. Eerst toen de 5e brig, aldus tot 500 M. van de Tugela was opgerukt, sloeg de eerste G. K. in hare rijen. Op hetzelfde oogen- blik opende de vijand volkomen verrassend het infanterievuur uit de tegenoverliggende loopgraven. De bataljons marcheerden nu met een tusschenruimte van 100 M. in linie op en stormden op de Tugela aan. Hier vond men echter niet de Bridledrift, die onmiddellijk West van de Boornspruit zou liggen. Een ge deelte van de voorste linie sprong in de Tugela om zwemmende de overzijde te bereiken, geraakte in de onder water aangelegde draadversperring verward en verdronk. De rest van de voorste linie der bataljons opende het vuurgevecht. Generaal Hart liet nu drie bataljons naar het Oosten ombuigen in de meening, dat de waadbare plaats verder oostelijk lag, terwijl zij volgens som- mige opgaven 1 K.M. verder West te vinden zou zijn, volgens andere, tengevolge van opstuwing door de Boeren, verdwenen was. Hier geraakten genoemde bataljons bekneld in de Tugela- bocht, hun voorwaartsche beweging werd gestuit en zij openden een heftig vuur, dat zonder uitwerking bleef tegen den goed ge- dekten vijand. Hierbij moet worden opgemerkt, dat, in strijd met het reglement, geen enkel salvo werd afgegeven, maar slechts individueel vuur. Generaal Bulier, die het gevaar van de in de Tugelabocht beknelde 5e brigade zag, gaf aan generaal Hart bevel zijn bri gade terug te trekken. Met de twee achterste bataljons gelukte dit spoedig, terwijl de beide voorste bataljons, die het bevel veel later kregen, nog verscheidene uren streden. Drie compieën. van de Connaught Rangers kregen het bevel in het geheel niet. Zij hebben zich tot 's middags steeds in het vuurgevecht bevonden en werden voor het meerendeel gevangen genomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 489