467 voorste liniën naar de in gevaar zijnde stukken en liet de, ramp, die deze getroffen had, onmiddellijk op zichzelven inwer ken; daardoor kwam hij tot de pessimistische opvatting van den stand van den slag. Zijne nu volgende bevelen hadden slechts één doel: het geschut te redden. Brigade Hildyard, die reeds tot het station Colenso was opgerukt, kreeg bevel met een bat™, den aanval op Colenso door te zetten zonder zich echter verder te wagen en met de twee andere bat™9, uit te zwenken naar de in gevaar zijnde stukken. Ondanks de groote dapperheid van deze beide bataljons en van eenige compie™. van de 6e brigade en van de 76 batterij, die on der het bevel van Dundonald stond en met drie bespannen voor wagens ter hulp snelde, ondanks de heldhaftige pogingen van enkele officieren, mocht het slechts gelukken 2 stukken te redden; tien kanonnen bleven liggen en vielen later in handen der Boeren. Om 10 uur v.m. gaf Buller het bevel tot den algemeenen te rugtocht. Tot dekking werden nu eindelijk ook gedeelten van de 4e brigade ingezet. De officieele berichten van Buller over den slag (Official Despatches Part 1 bldz. 1112) geven geen licht omtrent de werkzaamheid der 4® brigade. De terugtocht der Engelschen in hun kamp te Chiveley geschied de in goede orde. De bij Colenso gewilde tactische beslissing: was door vroegtijdig opgeven van den strijd tot een openlijke verkenning geworden. Behoef ik hier iets bij te voegen Ieder, die aandachtig het gevecht volgt, zal erkennen, dat hier niet de wapenwerking van den vijand als eerste en voornaamste factor genoemd mag wor den. De brigade Hart ontwikkelt zich voor het eerst op 600 M. van de vijandelijke loopgraven. Gebrekkige verkenning! De marsch- vorm op Plaat V aangegeven is eenvoudig belachelijk. De ver liezen in het geheele gevecht geleden waren dan ook hier het grootst. De Royal Dublin fus. 23,9 °/0, de Connaught Rangers 16,. 1 °/o, de Inniskilling fus. 13 De brigade Hildyard, die in doelmatiger formatie oprukte, heeft voortdurend terrein gewonnen en ware het ongeluk met de batte rijen door roekeloosheid van overste Long niet gebeurd, zij zou haar doel bereikt hebben. Maar de inleider haalt zelf de woorden aan van den Duitschen. Dl. I. 1903. 3l

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 491