- 474 gerekend worden, wier listige handelingen hij zoo helder aan het licht stelt, moet dit dus op rekening gebracht worden van te groote aanbidding voor de pom-pom, waardoor hij m zijn ijver, om dit geschut aan te prijzen, gevolgtrekkingen maakt tegen eigen overtuiging in. Alvorens nader op de zaak in te gaan, wil ik in groote trekken aangeven, tot welke resultaten ik zal komen. 1. Tegen den inlandschen vijand de pom-pom. 2. Tegen den B. V. a. veldgeschut, ballistisch gelijkwaardig aan dat der Europee- sche mogendheden b. berggeschut, als thans in beproeving, doch met kanonterug loop en schild. ."Daar vermoedelijk velen de schouders zullen ophalen, waar ik de bereden artillerie met een geschutsoort wil vermeerderen, stel ik dadelijk voorop, dat ik dit niet gepaard wil doen gaan met de invoering van afzonderlijke pom-pom batterijen of sectiën. Zooals later door mij uitvoeriger zal worden betoogd, zou ik onze 7 batterijen (de 89te batterij is uitsluitend voor depotbatterij bestemd), willen blijven verdeelen in veld- en bergbatterijen; per bergbatterij zou ik echter pom-poms willen zien ingedeeld, stel één sectie, bestemd voor het gebruik tegen den inlandschen vijand. Wat toch heeft het bij eene bergbatterij ingedeeld personeel nog noodig, om met succes met de pom-pom uit te rukken? Naar mijne meening alleen kennis van de bediening van het geschut. Dat hiervoor bij eene bergbatterij de tijd kan gevonden worden, zal zeker een ieder wel toestemmen. De oefening van eene bergbat terij is toch zooveel eenvoudiger dan van eene veldbatterij, niet in den aard harer oefeningen als wel in de verscheidenheid daarvan. Nog ziet men, al wordt het gelukkig meer en meer beperkt, de bergbatterij op het exercitieveld sectie- en batterijschool be oefenen, doch we kunnen aannemen, dat bij het vervaardigen van nieuwe reglementen voor het snelvuurgeschut deze voor eene bergbatterij nuttelooze en daardoor schadelijke exercitiën zullen komen te vervallen, althans in hooge mate beperkt worden. De beide uren, gewijd aan gymnastiek, (voor den bergartillerist,

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 498