475 dié öf uitsluitend bewapend is met de revolver of met het pionier gereedschap kapmes, is schermen gymnastiek), kunnen evenzeer vervallen, aangezien de bergartillerist voldoende gymnastische beweging heeft door den aard der oefeningen. Verder is men doende, om den dag der inspectiën nuttiger te maken door alles, wat sleurgang en aankweeking van onmon digheid is, daarbij te verbannen. Tijd, om den kanonniers de bediening van het geschut te doen beoefenen, is er dus voldoende te vinden. Bij de practische oefeningen zal verder ook, desnoods door uitbreiding daarvan, met de pom-pom het werkdadige vuur moe ten worden beoefend. Wat het personeel overigens noodig heeft, om het vaardig te maken de pom-poms met succes tegen den inlandschen vijand in het vuur te kunnen brengen, wordt het reeds eigen gemaakt door de oefeningen met het berggeschut: marcheeren, handigheid in het terrein, omgang met draagdieren, enz. Het spreekt van zelf, dat men bij de marschen in het garnizoen de pom-poms ook mee kan laten uitrukken. Ais men nagaat, dat de beide pom-poms ter Samalangan expe ditie onder waarlijk niet gemakkelijke omstandigheden goed vol deden, dat de commandant was een zeeofficier, dat de bediening uitsluitend bestond uit matrozen, dat de draagpaarden, voor zoo ver deze benut werden, waren eenige willekeurige exemplaren van den militairen transporttrein en de geleiders daarvan eenige willekeurige dwangarbeiders, dan zal men mij zeker niet voor te optimistisch houden, als ik aanneem, dat het personeel der berg- batterijen, geoefend als boven werd aangegeven, in meerdere mate nog zal voldoen, waar de zeelieden alleen ervaren waren in de bediening der pom-poms. Nu heeft de door mij voorgestelde wijze van indeeling der pom-poms wel het nadeel, dat die vuurmondjes bij mobilisatie van het leger niet zullen kunnen worden bediend, hetgeen men, indien wij ze eenmaal hebben, toch ook gaarne zou zien, maar dit geldt m.i. alleen voor de eerste periode van den oorlog, want het is niet onwaarschijnlijk, dat dit personeel in een latere perio de uit het alsdan elders vrijkomende wel te vinden is (marine of vestingartillerie).

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 499