29 ad.a. Ongedekte levende doelen. Bevecht men volksstammen, die de uitwerking der moderne- vuurwapenen nog niet kennen, die daardoor in dichte drommen opdringen, dan kan de vuuruitwerking van het repeteergeweer, hoewel veelal op zichzelf reeds voldoende, nog versterkt worden door de artillerie, wanneer deze in het bezit is van een vuurmond, die vooral op kleine afstanden groote uitwerking heeft op leven de doelen. Zoodra echter de I. V. door schade en schande wijzer is gewor den, zal hij. zich slechts weinig in open terrein vertoonen en dan nog slechts in kleine, zich snel verplaatsende troepjes, die der artillerie weinig trefkans bieden. Aanvallen met de blanke wa pens zullen dan verrassend van nabij ondernomen wordenook hiertegen kan de artillerie het hoofdwapen slechts weinig hulp verleenengelukkig, dat dit in het repeteergeweer een wapen met voldoende vuuruitwerking bezit om af te slaan, wat nog met vuur af te slaan is. Den meesten steun kan de artillerie nog bie den, indien zij in het bezit is van een vuurmond, als bovenbe doeld, doch waarvan tevens het vuur tegen de kleine, zich snel bewegende doelen vlug en gemakkelijk te regelen is. Zoo'n vuur mond is ook noodig om ruiterij met succes te kunnen beschieten. Resumeerende Tegen ongedekte levende doelen is de vuuruitwerking van het repeteergeweer veelal voldoendezij kan versterkt worden door een kanon met groote uitwerking op kleine afstanden en met een vlug te regelen vuur. ad. b. Gedekte levende doelen. Kon tegen ongedekte doelen de infanterie den steun van het zware wapen nog wel ontberen, tegen gedekte doelen is de vlakke baan van het geweer machteloos 1) en daarom de hulp van het kanon onmisbaar. Aangezien de I. V. een geboren pionier is, zul len gedekte doelen veelvuldig voorkomen. Nu zegt Y.E.H.: „Durft „de I. V. niet meer te schieten, maar bergt hij zich achter zijne „dekkingen op, dan kan ook onze infanterie gerust vooruitgaan, 1) Volgens te Batoe-Djadjar genomen proeven geeft eene borstwering van 1,40 M. dikte van los opgeworpen grond onder alle omstandigheden dekking tegen infanterievuur. (Zie „Beknopt Overzicht Proeven en Oefeningen, welke in de jaren 1899 en 1900 bij het Wapen der Artillerie hebben plaats gehad" blz. 124. We zullen in het vervolg dezen; niet beknopten titel afkorten tot B.O.^

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 49