476 Wat de geldelijke zijde van de zaak betreft, die in deze tijden voorzeker niet buiten beschouwing mag blijven, ik geloof niet, dat deze overwegende bezwaren in den weg zal leggen. Batterijen zijn duur, niet vanwege het materieel, waarvoor eene uitgave in eens wordt gevorderd, doch wèl door het personeel en de dieren, die doorloopend blijven kosten. Hierbij moet ook niet vergeten worden, dat de pom-poms minder bedieningsmanschappen en draagpaarden vereischen, vermindering van overzeesch trans port, van extra kosten, van evacuatie's enz. zullen meebrengen en dat men in sommige gevallen de draagpaarden niet van Java zal behoeven mee te voeren. ARTILLERIE TEGEN DEN INLANDSCHEN VIJAND. Beweegbaarheid. Geheel ga ik met M. en andere schrijvers in het I.M.T. mee. wat betreft de waardeering van muildieren in doorweekt terrein, Door den geringen omvang van hunne hoeven zakken ze spoe dig diep weg, terwijl hun gebrek aan energie hen er al zeer spoe dig toe brengt, eerder dan noodig is, het terrein te machtig te vinden. De proeven met muildieren in sawahterrein, gehouden in '97 '98, heeten uitgemaakt te hebben, dat het muildier voldoende presteert in modderterrein. Ik heb die proeven op Java meege maakt, en was toen ook van oordeel, dat het muildier, mits stel selmatig in week terrein geoefend, nog niet zoo kwaad was, doch kennismakende met de werkelijkheid, kwam ik al spoedig tot andere inzichten. Ik heb bij de Atjehbatterij gediend onder voortvarende batte rijcommandanten, die door ondervinding wisten wat van de bat terij op expeditie gevergd werd. De oefeningen in het garnizoen waren er dan ook op berekend, om de beweegbaarheid in het terrein, en speciaal week terrein, zoo hoog mogelijk op te voe ren. Ik geloof niet, dat er vele troepen gevonden worden, waarbij de garnizoensoefeningen zoo streng gehouden worden, als daar het geval was; heel wat modderdeelen uit sawah of rawah wer den de kazerne binnengedragen. Voegt men hieraan toe, dat minderwaardige muildieren op groote schaal werden afgekeurd, om er de beste exemplaren van Java voor terug te krijgen en

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 500