477 dat het personeel steeds op sterkte gehouden werd, dan geloof ik wel te kunnen verklaren, dat die batterij in staat was het maximum te presteeren. En toch, niettegenstaande de grootst mogelijke inspanning, bleef men, zoodra men in flink doorweekt terrein kwam, oponthoud veroorzaken, en kon niet voorkomen worden, dat men de bergartillerie maar liefst thuis liet en haar alleen dan meenam, indien dit hoogst noodig werd geachtm.i. een zeer bedenkelijke toestand. Weliswaar zal men, tegen een inlandschen vijand optredende, niet steeds in voor muildieren dermate ongunstig terrein zich moeten bewegen, als dit in de lage kuststreken van Atjeh het geval is, doch men moet er toch altijd op bedacht zijn. Men mag toch als regel aannemen, dat men in eene streek zal komen, waar zich onze invloed nog niet of weinig heeft doen gelden, en waar dus niet veel meer zal worden gevonden dan hoogst een voudige voetpaden, dikwijls leidende over modderige galangans, ter wille van de waterverdeeling nog voorzien van allerlei door laten, en door week terrein. Men zal dus nog aanhoudend voor het geval komen, dat de muildierbergbatterij blijft steken. Bovendien zal men door de wijze, waarop de inlandsche vijand den strijd voert, bij voortduring gedwongen zijn, zich buiten de aanwezige paden te begeven. In verband met het bovenaangevoerde acht ik de muildier- bergbatterij onbruikbaar voor het gebruik tegen den inlandschen vijand. Mu is het paard ook wel niet het aangewezen dier voor mod- derterrein, doch het presteert daarin toch veel meer, in hoofdzaak omdat het paard door zijne meerdere energie tot het laatst alle krachten inspant en al het mogelijke doet, om er zich doorheen te werken, en verder, omdat de hoeven naar verhouding grooter zijn dan bij het muildier. De bewijzen voor die meerdere bruik baarheid der paarden in week terrein zijn dan ook afdoende geleverd door de paardjes van den militairen transporttrein en de draagpaarden (vooral de Maleiers) der bergbatterij. Zal dus eene bergbatterij, vervoerd op paarden, overal kunnen komen, waar een paarden transporttrein de colonne kan volgen, zoo moet men er echter op bedacht zijn ook artillerie te kunnen indeelen bij troepen, die optreden in terrein, waar ook het paard

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 501