480 Zeer veel aanbeveling verdient het, om de muildieren te doen berijden door de geleiders, b.v. gedurende den tijd, dat het Euro- peesch personeel met richtoefeningen bezig is. Dit werd reeds hier en daar toegepast en gaf steeds reden tot groote tevreden heid. De muildieren laten zich, ook zonder voorafgaande oefening, hoogst gewillig bestijgen en berijden, ook in draf. Bij het eeu wige stapwerk is draven een hoogst nuttige beweging. Wat boven ten gunste van de paarden gezegd werd, geldt uitsluitend voor inheemsche paarden. De in beproeving zijnde Australiërs, waarvan men hoopt, dat ze de muildieren zullen kunnen vervangen, zullen nog moeten toonen, wat ze als draag- dier vermogen. Keuze van den vuurmond. Waar hierboven de eischen, aan de beweegbaarheid te stellen, zijn bepaald, en ik hierbij kom tot lasten van hoogstens 70 KG., is er geen keuze voor den vuurmond meer, en kom ik vanzelf tot de door M. zoo warm voorgestane pom-pom, aangezien met dergelijke gewichten geen kanon met bruikbare G.K. valt samen te stellen. Hoewel ik mij zeer wel bewust ben van de nadeelen van het gebruik van een kanon, dat uitsluitend G. meevoert, zoo acht ik het in verband met het vroeger aangevoerde, onvermijdelijk ze in den koop mee te nemen. Bovendien wegen deze nadeelen minder bij het gebruik tegen den I.Y.deze toch stelt geene artillerie tegenover ons, en daardoor en door de minderwaardig heid van zijne handvuurwapenen of door de mindere bedreven heid in het hanteeren daarvan, is de artillerie betrekkelijk vrij in de keuze harer stellingen, en kan de afstand tot het doel klein worden genomen (gewoonlijk van 5001000 M). Yele na deelen van het uitsluitend gebruik van de G. worden hierdoor veronzijdigd of althans verminderd. Aangezien wij voor de kennismaking met de poin-pom nog uitsluitend zijn aangewezen op de tijdschriften, en daarin boven dien nog weinig valt te vinden voor eene goede beoordeeling, is het m.i. aangewezen, om eenige soorten van pom-poms te doen uitkomen en te beproeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 504