482 uitzonderingsgevallen gelden, maar moet het normaal gebruik beslisen. Al zullen de gevallen niet uitgesloten zijn, dat men eene nog meer beweegbare artillerie dan onze tegenwoordige bergartillerie zou wenschen, zoo geloof ik toch, dat zij als regel zal blijken voldoende te zijn, en dit in verband met de omstandigheid, dat de strijd op het gecultiveerde Java zal worden gevoerd, waar het net van wegen en paden zeer uitgebreid is, zoodat men daar zelden buiten zal behoeven te gaan, terwijl bovendien verwacht kan worden, dat een B.Y. voor den oorlog bij voorkeur den drogen tijd zal uitkiezen, en hij anders, om dezelfde redenen als wij, de terreinen, waarin de beweging zoo bemoeielijkt wordt, wel ver mijden zal. Mijne opvattingen omtrent het niet voldoende beweegbaar zijn der veldartillerie voor uitsluitend gebruik, en het wel voldoende beweegbaar zijn van onze tegenwoordige bergartillerie, een en ander uitsluitend met het oog op den B.V., heb ik hierboven weergegeven in de volle overtuiging, dat velen eene andere mee ning zullen zijn toegedaan. De eenige weg m.i., om tot een goeden eisch van beweeg baarheid te komen, is het proefondervindelijk vaststellen daarvan. Daarvoor zou het noodig zijn, dat men veld- en bergartillerie, zoo noodig van elke soort maar ééne sectie of één stuk, daar in het terrein zond, waar men verwacht, dat zij zal moeten op treden, en dat men haar dan door bevoegde officieren (van den generalen staf) allerlei opdrachten verstrekt en laat uitvoeren. Men krijgt dan een vasten grondslag, zeer zeker een beteren, dan ons de garnizoensoefeningen geven. In het garnizoen toch haalt men gaarne stoute stukjes uit, waardoor men er licht toe komt meer van de beweegbaarheid te vergen, dan bij een normaal gebruik te velde zal blijken noodig te zijn. Ging ik met M. mee, om een G. vuurmond voldoende te ach ten, dan zou ik ook wel willen teruggaan tot een klein kaliber onder voorwaarde, dat de G. een brisant G. zal zijn, omdat alleen bij het gebruik daarvan het verlagen van het kaliber naar ver houding de waarde van het enkele schot weinig doet afnemen. Trouwens men is bij het aannemen van een G. kanon, geschikt

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 506