484 est nulle; devant Omdurman les obus a lyddite ne causèrent aucune trace d'incendie même dans les constructions en chaume celles-ci furent trouvées colorées en jaune par l'explosif). 2. De rookwolk zal op groote afstanden niet zichtbaar zijn. (Deze ervaring doet men reeds op met brisant G van groot kaliber; men is dus verplicht een rookgevend mengsel toe te voegen en wel voor een klein kaliber in gelijke hoeveelheid als voor een grootdus voor de G. van de pom-pom een groot dood volume.) wil ik nog eenige algemeene nadeelen der G. aanvoeren, die vooral in het Indische terrein zullen uitkomen 1. In verband met de zeer plaatselijke werking van de G. is een juistheidsschot noodig. Dit is niet mogelijk bij onzekerheid omtrent de juiste opstelling van het doel. (Met G. vurende is alsdan uitwerking uitgeslotenmet G.K., op oordeelkundige wijze het terrein onveilig makende, is nog goede uitwerking te verwachten.) 2. Het inschieten met G. zal dikwijls moeielijk of onmoge lijk zijn. (Het inschieten met G.K. voorzien van tijdschokbuis is altijd mogelijk). ad 1. Onzekerheid omtrent de opstelling van het doel zal vaak aanwezig zijn, vooral in het Indische terrein. Artillerie. De vijandelijke artillerie, die we onder vuur zullen moeten nemen, zal, mag men vast aannemen, niets of weinig van zich laten zien, daar zij zich, gebruik makende van de tegenwoordig zoo volmaakte richtmiddelen, gemakkelijk tegen zicht kan dek ken. Doch ook al doet zij dit niet of niet in voldoende mate (de vuurstraal is voor het Fransche veldkanon zichtbaar bij min der dan 4 M. defilement), dan nog is het juist inschieten en dus het werkzaam onder vuur nemen voor een G. kanon moeielijk en dikwijls onmogelijk. In de voordracht van den Heer Ram lezen we o.a. „De kanonnen der Boeren waren niet zichtbaar opgesteld, doch „verraadden zich door hun vuurstraal. Het inschieten echtei „op een stuk, dat met het terrein samensmelt, ook al is de vuur- straal zichtbaar, is uiterst moeielijk. De Engelsche batterijen

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 508