485 „namen dientengevolge niet zoozeer het stuk als wel de plaats, „waar het zich ongeveer bevond, onder vuur." G.K. vuur is dus het eenig mogelijke vuur onder die omstan digheden. Daar het zeker kan geacht worden, dat de vijandelijke artil lerie voorzien zal zijn van schilden, wordt de uitwerking van de G.K. in hooge mate verminderd. Aan te nemen, dat dit geschiedt •tot op i/xo, als door M. wordt gedaan, heeft een hoogst twijfel achtige waarde, omdat die meening gegrond is op eene photogra- phische opname uit het gewild springpunt en genomen op het oefeningsterrein. De bediening toch zal in de werkelijkheid door den factor moreel een heel wat minder rustig verloop hebben de bedieningsmanschappen zullen zich meer dekken dan bepaald noo- dig is, de geregelde bediening daardoor bemoeielijkt worden en vermindering van vuursnelheid uitwerking ten gevolge hebben. Verder zal bij eene batterij, die met G.K. onder vuur gehou den wordt, de munitieaanvulling niet zonder groote verliezen kunnen geschieden, waar de oprijdende caissons een zeer onvei lige terreinstrook moeten doorloopen, ook al geschiedt die aanvul ling gemaskeerd en worden die caissons niet rechtstreeks onder vuur genomen. Infanterie Bij het onder vuur nemen van infanterie, die eene ondiep doel biedt, zal G. vuur, bij onmogelijkheid van zeer juist inschieten, geene uitwerking hebben. Op eene tirailleurlinie zich nauwkeurig in te schieten, komt mij toch als regel onmogelijk voor, wijl deze van zelf een hoogst grillige vorm zal aannemen, en dus de afstanden tot de onder scheidene onderdeelen daarvan verschillend zullen zijn, zonder dat men in staat is dit uit de batterij te onderkennen (vandaar de voordeelen van de echelonsformatie), en verder, omdat de ti railleurlinie in rust geen doel biedt en, in beweging zijnde, alles in het werk stelt, om zoo gedekt en gemaskeerd mogelijk voor waarts te gaan, en zich in allen geval slechts zoo kort te vertoo- nen, dat van inschieten überhaupt geen sprake kan zijn. De eenige juiste wijze van schieten tegen een dergelijk doel is het onveilig maken van het terrein, wat alleen met G.K. uit voerbaar is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 509