- 486 Dat naderende infanterie zich grootendeels zou kunnen ont trekken aan de moordende werking van het artillerievuur doorT voorwaarts gaande, zich onmiddellijk neer te leggen, zoodra een vuurstraal de komst van een projectiel aankondigt, acht ik, voor opstellende, dat de artillerie uit meer dan enkele stukken be staat, practisch onuitvoerbaar tegenover eene oordeelkundig schie tende artillerie, die bekend is met dezen truc en daartegen hare maatregelen zal nemen. Verder is de vuurstraal niet altijd zicht baar, en al is dit het geval, hoe weet dan de onderaanvoerder, die het voorwaarts gaan en neerleggen regelt, welke vuurstraal een schot voor hèm beteekent en of niet onmiddellijk andere zullen volgen. Waar de aanvallende infanterie als vanzelf eene hoogst gril lige lijn zal vormen, daar zal de verdediger daar opzettelijk voor zorgen (vide de tactiek der Boeren). Behalve door zich te maskeeren, zal eene tegenpartij ook an dere pogingen aanwenden, om ons omtrent hare juiste opstel ling in het onzekere te laten of te misleiden. Ik breng alleen maar in herinnering de aanbeveling, om niet in den rand van bedekt terrein stelling te nemen, maar daar voor, niet alleen om het inschieten niet gemakkelijk te maken, maar ook omdat de af stand, waarop een troep zich daarvoor bevindt, slechts zelden te onderkennen is en het den indruk maakt, dat de troep zich in den rand bevindt; de ondervinding wijst ook uit, dat terreinvoor- werpen en begroeide randen het vuur onweerstaanbaar tot zich trekken. Het bovenstaande samenvattende, spreek ik de overtuiging uit, dat weliswaar werkzaam G. vuur niet geheel uitgesloten zal zijn, doch dat de omstandigheden als regel een dergelijk vuur onmogelijk zullen maken, doordat men niet in staat zal zijn, om zich juist in te schieten en dan aangewezen is tot het onveilig maken met G.K. vuur van een terreinstrook, waarin de vijand zich reeds bevindt, of waar hij onherroepelijk doorheen moet. Het onveilig maken van een terreinstrook was niet uitgesloten bij de minder moderne vuurmonden, en de voorschriften hielden er dan ook rekening mede, doch veel uitwerking kon er niet van verwacht worden door de geringe vuursnelheid en de ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 510