487 ringe dieptewerking van het enkele schot. Deze wijze van vuren zal bij het moderne geschut vermoedelijk de normale zijn. ad. 2. Wat betreft de moeielijkheid, en dikwijls de onmoge lijkheid, om met G. in te schieten, deze spruit voort uit den aard en uit de gesteldheid van het terrein. De mededeeling van M., dat hij gehoord heeft, dat de G. der pom-poms ter Samalanga expeditie in natte sawah's sprongen, keeft voor mij weinig waarde, daar ik mij niet herrinner, dat de pom-poms, die steeds naast de batterij optraden, ooit een doel onder vuur hebben genomen, waarbij dit uit te maken zou .zijn geweest. Verder is het waarnemen der G. schoten onmogelijk, indien zich voor of achter het doel ravijnen of terreinplooien bevinden, waarin de G. met hare rookwolk verdwijnen; van uit de batterij is van die terreinplooi dikwijls niets te zien. Een veel voorkomend geval in onze terreinen is verder, dat de onder vuur te nemen tegenpartij een rug bezet heeft, en dat zich op de helling hoog opgaand gewas bevindt; de schoten verdwijnen dan in het geboomte en de schoten verdwijnen achter den rug; met G. schietende komt men dan tot geen resultaat, of eerst na zeer langen tijd. Ieder artillerist zal zich verder uit zijn practijk nog andere •combinatie's van terrein kunnen herrinneren, waarbij het inschie ten met G. onmogelijk of bezwaarlijk was. De te Babakan opgedane ondervinding geeft in deze geene aan wijzing, daar dit terrein geheel afwijkend is van het normale Indische terrein. Ga ik mijne eigen ervaring na, dan geeft me die 5 voorbeelden van artillerievuur. Het mag misschien van wege het geringe aantal een toeval zijn, doch het is voor mij toch zeer kenschet send, dat in 2 gevallen het inschieten hoogst bezwaarlijk en in 1 geval onmogelijk was, en dit bij goed zichtbaar zijn van het doel (bentengs). In het eerste geval (2e vuur op Batoe Ilik) werd, in de hoop om enkele waarneembare schoten buiten ravijnen en terrein plooien te verkrijgen door de spreiding, ingeschoten met salvo's van G.. In het tweede geval (het schieten met de 10 cM. L/35

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 511