489 overblijvende 60 den toets van eene goede keuring zou kunnen hebben doorstaan, is twijfelachtig.) Verder is door de grootere eindsnelheid de dieptewerking groo- ter, en zal dus bij te hooge springpunten althans het onderste gedeelte van den kegel nog zeer werkzaam kunnen zijn, terwijl door het gebruik van de tijdschokbuis de aanslagen ook niet ge heel meer verloren gaan. Het in beproeving zijnd bergmaterieel heeft op 3000 M. nog eene tegen personeel werkzame dieptewerking van 225 M.welke door het gebruik van vulkogeltjes van 13 Gram nog met 75 M. kan worden vermeerderd, zij het ook ten koste van het aantal kogeltjes met 15 °/0. Of bij een bergkanon van het gebruikelijk kaliber, dus een kort kanon, en dat uitsluitend gebezigd wordt tegen een B. V., de G. van veel nut zal zijn, betwijfel ik. Alleen komt me G. vuur aangewezen voor in de oogenblikken, dat G.K. vuur te veel ge vaar gaat opleveren voor eigen troepen. Samenvattende acht ik voor het uitsluitend gebruik tegen een B. V. eene muildierbergbatterij voldoende beweegbaar, het ge bruik van een pom-pom (granaatkanon) hoogst bedenkelijk, de G.K. het aangewezen hoofdprojectiel, vooral voor den bergvuurmond, en het gebruik van G. daarbij niet of in zeer geringe verhou ding noodrg. Daar de beweegbaarheid van het proefmodelberggeschut in gee- nen deele ten achteren staat bij die van het 7 cM. K. A. mate rieel en de uitwerking van het G.K. vuur daarbij hoogst bevre digend is (volgens opgave van Krupp 8 a 9 maal die van het 7 cM. K. A. materieel en 5 maal zoo groot als van het 7 cM-, L. A. materieel), komt mij dit geschut, mits voorzien van kanon- terugloopaffuit en schilden, zeer bruikbaar voor. De kartets, als zijnde bestemd tegen den I. V.kan daarbij dan vervallen, ter wijl het naar mijne meening aanbeveling verdient de G.K. meer dere dieptewerking te verleenen door het gebruik van vulkogel tjes van meer gewicht, b. v. 13 Gram. Aan gelijkheid van kaliber met den veldvuurmond, zoo bij dezen eventueel het kaliber grooter mocht worden genomen, zal niet meer vastgehouden kunnen worden, afgescheiden nog van

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 513