490 de quaestie, of het wel noodig en wenschelijk is. Nu reeds heeft het proefberggeschut een projectiel van minder lengte en daar door van 0,3 KG. minder gewicht; men rekent er echter op, deze projectielen nog in geval van nood bij den veldvuurmond te ge bruiken. VELDGESCHUT. Aangezien ik geheel met M. meega, waar hij voor het veldkanon gelijk ballistisch vermogen eischt als dat van de in Europa aan genomen veldvuurmonden en de urgentie daarvan reeds voldoen de werd aangetoond, kan deze eisch verder onbesproken blijven, en kan ik over deze soort geschut zeer kort zijn. Ik wil echter wijzen op eene naar mijne meening zeer verkeerde opvatting van M., die ook door vele andere artilleristen wordt gedeeld. Of blz. 221 toch lezen we: „In de practijk is gebleken, dat het materieel van 7 c.M. L.A. „het minimum van beweegbaarheid bezit." Eene dergelijke besliste uitpraak, die geene ruimte meer laat voor eene andere opvatting, had m.i. niet mogen worden gesteld; hij had daarom moeten volstaan met de uitspraak: „In de practijk is mij en enkelen of velen artilleristen gebleken, „dat het materieel van 7 cM. L.A. het minimum van beweeg baarheid bezit, en dit in verband met eischen, die wij stellen." De waardeering van de beweegbaarheid van een vuurmond is toch geenszins iets vasts en hangt geheel af van den eisch, die men aan de beweegbaarheid denkt te moeten stellen; meent M. al, dat thans de grens bereikt is, anderen, en daaronder rangschik ik mijzelf, achten dit geenszins uitgemaakt. Bepaalde zekerheid dienaangaande is ook al weer alleen te krijgen, indien de zaak langs proefondervindelijken weg is nagegaan; d.w.z. indien men eene batterij of sectie of stuk heeft doen mar- cheeren en stelling doen innemen in de terreinen, haar door den generalen staf aangewezen. Men kan dan tevens nagaan of ver meerdering van het gewicht van het geheele stuk buiten geslo ten is of niet. Zoo'n proef is nog nimmer genomen. Zooals ik boven reeds zeide, acht ik het hoogst gevaarlijk den artillerist alleen over het al of niet voldoende beweegbaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 514