492 terij verdubbeld wordt en de manoeuvreervaardigheid en het overzicht zeer zal worden bemoeielijkt. Verder moeten de caissons tegelijk met de stukken in stelling komen. Zoolang de bespanningen de voertuigen geheel in stelling kunnen brengen en ik geef toe, dat dit door de grootere vol maaktheid der richtmiddelen meer het geval zal kunnen zijn dan vroeger geeft dit weinig bezwaar. Doch als de bespanningen geholpen moeten worden door de bedieningen en mogelijk wel door in de nabijheid zijnde infanterie, dan is de kans groot, dat voor de caissons handen te kort zullen zijn; onder dergelijke omstandigheden zullen ook vaak de manschappen van de cais sons behulpzaam moeten zijn om de stukken op hunne plaats te brengen. Nog bedenkelijker wordt de toestand, indien stukken en caissons geheel met handen in stelling gebracht moeten worden. Het geval, dat men op een binnenweg van niet veel meer dan spoorbreedte de stelling zal moeten kiezen, omdat het zijterrein on begaanbaar is of door diepe slooten van den weg is gescheiden, komt me geene uitzondering voorde voorwagens kunnen dan niet weg gezonden worden, hoogstens de bespanningen nog. De onderlinge afstand der stukken wordt dan echter veel te groot voor een goed overzicht en voor een gemakkelijk beheerschen van de batterij. Bij het innemen van eene achterhoedestelling zal het wegzen den der caissons niet meer kunnen plaats hebben, zoodat voor het verlaten van zoo'n stelling twaalf voorwagens moeten op rijden dit komt me een zeer groot nadeel voor. Waarom zoeken zij, die meenen niet boven het gewicht van het bestaande materieel te mogen gaan, niet in de eerste plaats de oplossing in 't bezigen van meerdere trekkracht. Wil men van wege de bezwaren aan buitenlandsche remonteering verbon den niet overgaan tot verbetering aan het gehalte der paarden, waarom dan niet door vermeerdering van het aantal. Het ge bruik van een achtspan vermeerdert de trekkracht met x/4van 1200 KG. komt men dan op 1500 KG., wat toch zeer zeker een groote stap in de goede richting zou zijn. Dat een achtspan niet te gebruiken zou zijn, neem ik zonder beproeving niet aan. W. A. Blits. le Luitenant der Artillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 516