495 tijdelijk te verlaten, snel eene andere in te nemen om die krachtig te verdedigen en zoo noodig weer tot de eerste terug te keeren, om daar den vijand weerstand te bieden. Zoo snel verplaatsten ze zich, dat de vijandelijke infanterie herhaaldelijk omtrokken en afgesneden was, vóór deze wist, dat er Boeren in de nabijheid waren; hierdoor werd het hun mogelijk vele gevangenen te maken. Een der schitterendste voorbeelden van de bewegelijkheid der Boeren was de terugtocht langs de grens van Basutoland, terwijl men wist, dat een overmachtige vijand zich op eenige dagmar- schen afstands bevond. Nadat Cronjé bij Paardenberg gevangen was genomen, ver keerde de in het O. deel der Kaapkolonie optredende Boeren- macht in een hachelijken toestand, daar ze den vijand in den rug, op de linkerflank en links van voren had, terwijl rechts het schijnbaar neutrale Basutogebied lag. De Engelschen waren in Bloemfontein en omliggend terrein en het scheen haast onmogelijk, dat de 6000 man Boeren zich uit een dergelijke positie zouden kunnen redden, vooral wegens het groote aantal voertuigen van den verplegingstrein, dat ze medevoerden. De trek naar het N. begon den 12en Maart nabij Colesburg. De commando's, de 750 transportwagens, de 2000 inboorlingen en de 12000 stuks vee besloegen eene lengte van meer dan 24r mijl (1). De verkenners, die in W. richting vooruitgeschoven waren, berichtten, dat een sterke afdeeling Engelsche cavalerie zich op 60 a 70 mijlen afstands bevond. Waarom deze macht geen enkele poging deed om den terugtocht te beletten, is nog niet opgehelderd. Den 28™ Maart bereikte de colonne Kroonstad, na in den tijd van 16 dagen bijna 400 mijl te hebben afgelegd. Het Engelsche leger bewees herhaaldelijk, dat het niet meer dan 2 h 3 mijl per uur kon afleggen, wanneer het vergezeld werd door den trein, en dikwijls kon het die snelheid niet eens eenige uren achtereen volhouden. Een Boerencommando legde zonder bezwaar 6 mijl per uur af, en niet zelden 7 a 8 mijl, wanneer de noodzakelijkheid drong. Toen generaal Meyer in het begin van den oorlog bericht kreeg, dat de Engelschen zich te Dundee ophielden, maakte hij een (t) 1 mijl is 1600 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 519