496 nachtraarsch van bijna 40 mijl in 6 uur en bezette den Tala- naheuvel op een mijl afstands van den vijand. De Wet legde de 25 mijlen naar Sannapost gedurende den nacht in 5 uur af, terwijl de Engelsche troepen 7 uur noodig hadden om die plaats van af Thabanchu te bereiken (14 mijlen). Een van de redenen, waarom de Boeren zich sneller konden bewegen dan de Engelschen, was het aanzienlijk verschil in ge wicht van de belasting der Boerenpaarden, die slechts het aller noodzakelijkste medevoerden; ze woog zelden meer dan 250®; het Engelsche paard droeg echter zelden minder den 400 Bovendien hadden vele Boeren twee paarden, zoodat zij in staat waren zoo noodig 12 tot 14 uur daags af te leggen. Zes mijl per uur was -de normale marschsnelheid. Bij geforceerde mar- schen legden zij 60 a 70 mijlen per dag af en waren toch den volgenden dag tot een dergelijken tocht in staat. In het hoofdstuk „The Boers in battle" wordt uitvoerig het gevecht bij Sannapost beschreven. Hoe aangrijpend ook geschilderd, is het den schrijver m.i. niet gelukt, het gevecht uit een tactisch oogpunt voldoende juist weer te geven, en komt het' me voor, dat het aanbeveling verdient, den leider van het gevecht, Chr. de Wet, zelf aan het woord te laten (De strijd tusschen Boer en Brit.), en vervolgens na te gaan, welke maatregelen de tegenpartij nam (With General French and the cavalry in South Africa door Goldmann, chapter VII). Wat betreft de mislukte pogingen om van uit Bloemfontein onder steuning te zenden, eene verklaring daarvan vinden we in het werk van generaal Colville (The work of the ninth division, chapter VII). Daar het me echter beter voorkomt de beschrijving van dit hoogst belangwekkende gevecht in haar geheel in één aflevering van dit tijdschrift te plaatsen, zullen hier eerst nog enkele gedeel ten uit het werk van Hillegas volgen en voorts een en ander uit de niet minder belangrijke werken van Ben Viljoen en Hofmeyer. Hillegas zegt omtrent „The generals of the war", dat het •bijna zonder uitzondering mannen waren, die geen verstand had den van de techniek van den oorlog, mannen zonder eenige mi-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 520