498 Hij deed slechts één poging om Ladysmith te vermeesteren, doch het geringe verlies aan menschenlevens ging hem zoo zeer ter harte, dat hij geen nieuwen aanval meer wilde toelaten. Toen de oorlog dreigde uit te breken, was Cronjé op zijn hoeve in Potchefstroom bezig de vechtwijze van Europeesche legers te bestudeeren en de toepassing daarvan op den aanstaanden strijd te overwegen. Hoewel in menig opzicht een der beste aanvoerders van de Boeren, was hij tevens de oorzaak van verscheiden nederlagen. Hillegas meent dit voor een deel te moeten toeschrijven aan zijn fatalisme. Bij de behandeling van den terugtocht naar Bloemfontein zal dit nader blijken. Toen de Yrijheidcommando's Natal binnentrokken, bevond Louis Botha zich .onder hen als gewoon burger. Na den slag bij Dundee, waarin hij zich onderscheidde, werd hij gekozen tot assistent-generaal van Meijer, en toen deze kort daarop ziek werd, droeg hij Botha het bevel over. Toen kort daarop ook Joubert door ongesteldheid belet werd het bevel te voeren, verzocht hij Botha tot zijn plaatsvervanger te benoemen. In den aanvang had hij weinig medewerking, daar de oude takharen niets van zulk een jongen aanvoerder wilden weten. Na Colenso en Spion kop begrepen dezen echter, dat de geschiktheid tot aanvoeren niet uitsluitend met de jaren komt. Op allen, die met hem in aanraking kwamen, oefende hij groote aantrekkingskracht uit, zoodat hij spoedig de afgod van zijn land- genooten werd, toen hij tevens bleek een uitnemend aanvoerder te zijn; na Kruger was hij wel het meest populair. Lukas Meyer ontving zijn eerste militaire opleiding van den bekenden Zoeloehoofdman Dinizulu. Hij was de man, die de uitnemende stellingen in de Biggarsbergen inrichtte, waarover de militaire attachés hunne bewondering betuigden; Meyer had nooit een boek over dit onderwerp gelezen. Yan de Yrijstaatsche aanvoerders was Christiaan de Wet een der bekwaamsten, zoowel als een der dappersten. Yoor hij aan den strijd deelnam, was ook hij landbouwer en zijn eenige mili taire kennis had hij opgedaan bij de bestorming van den Maju- bahill van 1881.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 522