501 vijand zichtbaar op de randjes ten Z. van het station. Reeds bij Newcastle, waar meerdere comdos. zich samenvoegden. Een krijgsraad werd gehouden, waarbij werd besloten, dat de gene raals Meijer en Erasmus met hun comdos. het garnizoen van Dun dee zouden aanvallen, terwijl generaal Koek met onze comdos. den pas van den Biggarsberg moest bezetten. Wij lieten bijna al onze wagens in Newcastle achter en trokken met slechts ■eenige proviand- en munitiewagens vooruit tot voorbij de Big- garsbergen, natuurlijk steeds voorafgegaan door spioenen (ver kenners). Een mijner waarnemende veldkornetten en een veld- kornet van het Duitsche comd°. drongen, door ik weet niet wat gedreven, tot aan het spoorwegstation te Elandslaagte door. Juist stoomde een goederentrein binnen, die genomen werd met ver lies van een gewonde aan onze zijde. Ik zond hem een mijner rapportgangers, om hem schriftelijk te be velen het spoor te vernielen en direct terug te komen, doch dienzelf den avond nog ontving ik van gen1. Koek bevel om met 200 man en een kanon op te rukken naar Elandslaagte, tevens vermeldende, dat comdnt. Schiel reeds met zijn comdo. daarheen was vertrokken. Wij waren reeds verder dan besloten was in den krijgsraad •en nu drongen wij nog verder door, zonder in voeling te zijn met eenig comdo. aan onze linker- of rechterzijde. Ik ging den gen1, zien en deelde hem mijn bezwaren tegen dieper indringen mede; maar de oude heer was vastbesloten en zei: Vooruit, jong. In een hevigen regenstorm trok ik op naar Elandslaagte en kwam daar dien nacht tegen 12 uur aan. Na veel moeite werden in de duisternis posities gevonden, hoewel ik reeds bespeurde, dat de omgeving zeer ongunstig was. Ik deed dus het beste wat onder de omstandigheden gedaan kon worden en nam stelling op de kopjes ten O. van het station, waar twee dagen later het voor ons noodlottige gevecht werd geleverd. Over dat gevecht zegt de schrijver o.a.Op den vroegen mor gen van den 21en October 1899 werd mij rapport gebracht door eenige spioenen, welke gedurende den nacht uitgezonden waren in de richting van Ladysmith, dat de khakies aankwamen. Orders werden gegeven aan de burgers om zich gereed te maken en tegen zonsopgang loste de vijand reeds het eerste kanonschot, dat ik in dezen oorlog hoorde. Spoedig was de

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 525