504 en nam zelf de zorgen voor de pom-pom op mij. Onder een he- vig geweer- en kanonvuur vluchtten wij uit. Yan de 95 burgers waren er 29 gesneuveld en 24 gekwetst. Op een afstand van 1700 tree namen wij wederom stelling en- beschoten de vijand in de positie, die wij zooeven verlaten had den opnieuw met den pom-pom. Nog enkele opmerkingen over den Engelschen officier en min dere mogen hier volgen Over het algemeen, zegt de schrijver, vind ik den Britschen officier dapper, hoewel ik van oordeel ben, dat hij soms bij zijn- dapperheid onpractisch is en dat v. n. de jonge officieren, door- eerzucht gedreven, desperate en onverschillige dingen doen, waar aan grootelijks toe te schrijven is het zware verlies aan officieren. Misslagen hebben zij zeker begaan en in ettelijke gevallen werd door de schuld der aanvoerders alleen de nederlaag geleden. In het belang van een leger is het, vervolgt hij, ontslagen te raken van ieder officier, die, zeg twee achtereenvolgende, neder lagen geleden heeft, omdat de gelederen het vertrouwen in hem, verliezen en de geest van het leger spoedig ondermijnd wordt. De Br. soldaat, die een gering dagloon trekt, waarvoor hij on eindig veel diensten doet, is zoo niet de bekwaamste vechtman r dan toch zeker de gewilligste om onder alle omstandigheden zijn plicht te doen, of wat hij meent zijn plicht te zijn. Wordt Tommy door het een of ander Voorval uit de gewone sleur ge rukt, waarin hij opgeleid is, dan is hij een uiterst hulpeloos we zen. Deze hulpeloosheid, m. i. door overdreven discipline ver oorzaakt, waardoor Tommy niet meer voor zich zelf denkt en zorgt, is ongetwijfeld een der gebreken, die de Engelschen in dezen oorlog moeten gevoeld hebben. Was Tommy bij zijn dapperheid een goed schutter geweest en had hij beter den af stand kunnen schatten, dan was hij wellicht een volmaakt krijgs man en zeker dubbel gevaarlijk. Over 't algemeen genomenis Tommy een humane kerel. De Eng. infie. heeft in dezen oorlog en v. n. in het eerste ge deelte ervan het spits afgebeten en het zwaarste en moeilijk ste werk gedaan. Waar de cavie. faalde om door te breken, daar moest de infie. instappen en den weg banen. De infanteristen zijn moeilijk tegen te houden, omdat zij, wanneer zij in ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 528