32 die een zoo zwaar projectiel verschiet, heeft een veel te zware- affuit of blok 1) om dit op draagpaarden te kunnen vervoeren,, terwijl het aantal dieren, benoodigd om de munitie te vervoeren,, veel te groot zou worden. Buitendien kleven aan het gebruik van mortieren te velde nog andere bezwaren; de uitwerking op ongedekte levende doelen is gering, zij kunnen zichzelf niet ver dedigen; het richten brengt vele tijdroovende moeilijkheden met zich mede, zoodat vuren op zich bewegende doelen onuitvoerbaar is. Zoo verloopt bij eene sectie Mr. van 7 c.M. A. met zeer geoefende bediening een half uur tusschen het commando tot het in batterij komen en het afgaan van het eerste schot. Yerder is een nadeel, dat zich vooral te velde doet gevoelen, dat worp vuur slechts langzaam en moeilijk te regelen is. Dit bezwaar geldt ook voor het gebruik van korte kanonnen en houwitsers. Bestaan er dan geen andere middelen om gedekte doelen met succes te bevuren Toen zich een vijftien jaar geleden in Eu ropa de behoefte aan uitwerking op gedekte doelen deed gevoe len, trachtte men aan de invoering van speciaal worpgeschut bij het veldleger te ontkomen door bij het lange veldkanon of kleine ladingen öf brisantgranaten met tijdbuis te gebruiken. Alleen Frankrijk sloeg dezen dwaalweg niet in. Na langdurige proefnemingen, in de Staten van het Drievoudig Verbond ver richt, bleken beide middelen onvoldoende. In Indië is men, toen het bleek, dat het worpvuur uit 7 c.M. K. A. geene uitwerking had, een anderen weg opgegaan. Men heeft verschillende gronddekkingen met G-. beschoten, waarbij bleek, dat de oefeningsgranaat van 7 c.M. K. A. op 600 M. eene borstwering van 2 M. dikte nog doorsloeg 2). Een lang kanon zal dus zeker in staat zijn ook op grootere afstanden de dekkingen, die de I. V. meestal aanlegt, te doorboren en dan nog voldoende snelheid overhouden om werkzame springstukken te leveren. Deze snelheid kan op ongeveer 60 M. gesteld worden 2). Hoewel een G. K. uit een lang kanon evenveel uitwerking heeft tegen een weerstandbiedend doel als een G., die ingericht is om 1) De Ned. mortier van 10 cM. weegt 165 KQ-.de stoel met bedding 421 KG. en de brisant G. 11,8 KG. 2) Zie B. O. 1899/1960 blz. 126.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 52