506 en, hoewel het sneuvelen van een dapper officier een groote verandering brengt, wordt het commando niet uit zijn verband gerukt, omdat de geest van onafhankelijkheid er toe bijdraagt, dat men zich niet geheel en al afhankelijk van den officier ge voelt en naar eigen goeddunken weet te handelen in alle om standigheden, totdat de zaken weer geregeld zijn. In het hoofdstuk: „Een woord over de wapenen in dezen oor log gebruikt" zegt de schrijver, dat hij aan het Mauser geweer boven het Lee-Metford de voorkeur geeft, omdat het sneller gela den kan worden. De lans en de sabel gelooft hij op dezelfde lijn te moeten stel len als de pijl en boog en vervolgt danik weet, hoe de heden- daagsche papsoldaat gehecht is aan de sabel en lans, maar aan schouw eens de waarheid in al haar naaktheid en zeg mij dan, welke kans de sabel en lans hebben tegen het geweer, wanneer dit gehanteerd wordt door iemand, die rechtuit kan schieten Als versiersel, in tijd van vrede en bij publieke gelegenheden, stem ik toe, dat zoowel lans als sabel er toe bijdragen den sol daat een heldhaftig voorkomen te geven, maar daar eindigt dan ook het goede, dat ik van deze wapenen kan zeggen. Van de bajonet zegt hij, dat hij er niet dikwijls mede heeft zien vechten, maar weet, dat er weinig kwaad door gedaan is en dat de burger niet veel ontzag voor dit wapen heeft, zoolang hij zijn Mauser en voldoende munitie bezit. Over de artillerie zegt de schrijver niet te willen uitweiden, daar gebrek aan opleiding hem zulks verbiedt. Hij geeft echter en kele opmerkingen over de kanonnen, waarmede hij als officier te doen had. Zoo zegt hij: Veel hangt af van den afstand, dien een kanon schiet, want zoolang 's vijands artillerie op verderen afstand op uwe gelederen kan vuren dan waarop gij in staat zijt te schieten, dan zijt en blijft gij in de minderheid. Het leger, dat niet zorgt voor artie., die, tenminste wat den afstand betreft, met die van zijn tegenpartij in het veld kan treden, zal bevinden, dat hij aan het kortste einde van den stok zit. Long Tom of ons groot 94-ponder vestingkanon van Creusot is een stuk, waarmede wij in het veld rondwalsten, meer tot last en ergernis, wegens het kolossaal gewicht en de volkomen

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 530