513 en Balwana zelfs opgaven en naar Ladysmith vluchtten. Ook daar deden onze kanonnen prachtig werk; terwijl de burgers er ook uitmuntend de kopjes bestormden. Thans zag ik het voetvolk hard loopen. Sauve qui peut, scheen nu de orde van den dag. Zij waren niet in gelid of bij hoopen te zien. Gescheiden, apart, elk voor zich, renden zij daar over het plein. Er moet een paniek onder hen zijn, te oordeelen naai de verwarring, die er heerscht. Zij dwalen rond als schapen zonder een herder. Pom-pom-pom-pom-pom-pomVoor het eerst in Natal wordt onze groote Maxim van Pepworth's heuvel ge hoord. 't Is een onvergetelijk oogenblik. Het ding kraakt gewel dig hard en draait er 2 ffi kogels los bij de honderd in minder dan eene minuut. Zijn bommetjes kan hij 4000 M. ver schie ten. 't Is een monster, dat de Engelschen groote vrees inboe zemt en de chaos in het plein zoo mogelijk verergert. Overal, waar de soldaten loopen, slaan er kleine stofvlekken uit den grond op. De aarde is gestippeld met die vale plekjes zoo dik valt de pom-pom-regen. De kerels rekken d'r beenen. Men zou zwe ren, dat er een groote picnicpartij door een hagelstorm verrast werd. Intusschen zijn onze andere kanonnen niet stil. Zij donderen voort, kwaadaardiger dan immer. Maar de En- gelsche batterijen gedragen zich ook flink. Zij moeten den af tocht van het leger dekken, en ik moet erkennen, dat zij vuur ■en ijzer, lood en staal spuwen tot het laatste toe. Terwijl de eene batterij de paarden voorhaakt en in vollen galop terugvliegt, schieten de overige uit alle macht. Zoo reti- reeren zij batterij na batterij, elkander ondersteunende, totdat allen buiten onze gezichteinder zijn. Lang voor dit geschied is echter, zijn de voetgangers, die er heelhuids van door gekomen zijn, ook achter de heuveltjes, die rondom de stad zijn, verdwenen. Weldra is er slechts een groote, lange, roode stofwolk in de rich ting van Ladysmith zich uitspreidend, die ons ten teeken dient, dat White te Modderspruit totaal geslagen is. Merkwaardig zijn ook nog de volgende, niet algemeen bekende bijzonderheden omtrent de bezetting van den Hlangwane, den sleutel tot de Tugelastelling. Daar deze hooge top aan de overzijde der rivier lag en niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 537