514 middels een brug was te bereiken, had de bezetting vele moei lijkheden in, en is het o. a. een feit, dat de gewichtige post op den Woensdagnacht voor den slag (Vrijdag 15 Dec.) slechts door 50 man bezet was. Gesteund door dringende telegrammen uit Pretoria enVolks- rust (Joubert) slaagde Botha er in den Donderdag voor den slag nog een laatste krijgsraad bijeen te roepen en daar werd uit gemaakt (men zegt door het lot) welke veldkornetschappen den top zouden bezetten; zoo stonden er op het laatste oogenblik 1000 manschappen op den Hlangwane, den sleutel tot de Tugelapositie. Den volgenden morgen vielen de Engelschen eerst den rech tervleugel en toen het centrum en linkervleugel (Hlangwana) aan, om op elk punt met zwaar verlies te worden teruggeslagen. Ook het volgende is van belang, daar het den slag bij Magers- fontein in een ander licht stelt dan de meeste werken doen. Generaal Cr on jé beweert, dat hij zich 's morgens vroeg met zijn adjudanten naar de plaats begaf, vanwaar hij gewoonlijk zijn verkenningen verrichtte en toen onverwacht op de Bergschotten stootte. Hij gaf onmiddellijk last tot vuren, en weldra knetter den de geweren van alle kanten; zóó begon de slag van Magers- fontein. De plaats waar dit voorviel, vervolgt de schrijver, was voorbij (achter) het voorste kopje van onze positiesVóór dat kopje was er een sloot, die door Boeren bezet was, maar de voorste afdee- ling Schotten was in de duisternis voorbij die plaats gekomen zonder het weten. Hadden hun officieren kunnen vermoeden, waar zij zich dien morgen bevonden, dan hadden zij door links te zwenken de Ma- gerfonteinstelling van de O. zijde kunnen nemen om aldus ach ter ons centrum te komen. Daartoe echter kon het onder de gege ven omstandigheden onmogelijk komen, daar zij blijkbaar als dwa lende schapen op Cronjé en zijn adjudanten aanliepen, niet we tende, dat zij te midden van en ten deele zelfs voorbij de Boeren- posities waren. De Engelschen kenden het terrein hoegenaamd niet, en moge lijk meenden zij, dat de Boeren de voorste randjes en de groote open vlakte tusschen de randjes en de Modderrivier verlaten

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 538