518 een gevolg daarvan, dat eene wiskundige theorie daaromtrent tot- dusverre feitelijk niet bestond, en dat eene langdurige opdrijving der wiskundige studiën op allerlei gebied, ook waar zij zoo goed als geen nut afwierpen, onvermijdelijk tot reactie moest leiden. Men is er langzamerhand aan gewoon geraakt alle wiskundige ont wikkeling als schijngeleerdheid te beschouwen; en wee den wolfr die in een kwaad gerucht staat! Men wil en dat volstrekt niet ten onrechte van al die geleerdheid ook practische resultaten zien. Stel U voor, dat ik een timmerman onderwijs geef in de platte' meetkunde, en hem na veel moeite zoover gebracht heb, dat hij me bewijzen kan, dat de oppervlakken van twee rechthoeken samengesteld evenredig zijn met basis en hoogte. Hij kijkt me aan met een meêwarigen glimlach, en zucht: „Wat heb ik aan die geleerdheiden de kapitein Buys schudt hem de hand en zegt: „Akkoord, Van Putten! wij practici hebben die geleerd- heidskraam niet noodig." Maar als hij me nog een minuut laat doorpraten en ik leid uit de genoemde stelling den regel af, dat het oppervlak van een rechthoek gevonden wordt door het pro duct te nemen van lengte en breedte, dan kijkt hij verbaasd opT en vindt dat resultaat toch wel van practisch belang. En het gaat in de theorie van het inschieten vrij wel evenzoo. Als ik daaromtrent eene wiskundige verhandeling schrijf, zeg gen mijne meeste kameraden met een gevoel van medelijden: „Heer! ik dank U, dat ik niet ben gelijk deze tollenaar!" en zij denken mij wonder wel op mijn plaats te hebben gezet door te vragen, of ik voortaan met Eulersche integralen en tweede dif- ferentiaalquotienten wil gaan schieten, in stede van met gra naten. 1) Maar niet altijd heeft hij gelijk, die de lachers op zijn zij heeft. Om dit i.e. aan te toonen, stel ik mij het volgende gesprek voor tusschen de H.H. Practicus en Theoreticuswaarvan de eerste in opdracht heeft een nieuwen leidraadte ontwerpen, en het niet met zich zelf eens is hoe groot hij de nauwe grens nemen. Practicus. Ik merk nu ook, dat het soms vrij wat gemak kelijker is voorschriften op te volgen dan ze te geven. De voor- deelen van het eene stelsel wegen, voor zoover ik kan oordeelen,, 1) Vergelijk Prof Grimvisijh. Wonderbare, doch verheren verdediging van het fort Ab coude door middel van integraalvuur en vergelijkingen me.t 13 onbekenden. 1885.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 542