522 Theoreticus. Dat is ook niet mogelijk zonder dat ge u in diep gaande wiskundige beschouwingen begeeft. Ik wil U tevens nog een middel aan de hand geven om de nauwkeurigheid te bepa len, waarmede de artilleristische afstand is gemeten. Zijn bijv. de opzethoogten uwer grens die van 2400 en van 2500 M., dan neemt ge aan, dat de artilleristische afstand 2450 M. is, en uit den aard der zaak is het van veel belang voor U te weten, hoe groot de waarschijnlijke fout is, die ge daarbij begaat. Om deze te berekenen hebt ge slechts de grootte der grens dooi den waarschijnlijkheidsfactor te deelen, en dit quotient met of 0,275 te vermenigvuldigen; dit product is alsdan gelijk aan de gevraagde waarschijnlijke fout, uitgedrukt in S30. 1 Ik deel U deze regels hier mede, omdat ge ze in geen enkel leerboek of tijdschrift zult kunnen vindenik heb ze eerst kor telings afgeleid. Practicus. Ik dank U bij voorbaat wel. Het opmerkelijkste dezer regels vind ik, dat men ze alle kan toepassen zonder over andere gegevens te beschikken dan over de tabel der waar schijnlijkheidsfactoren. In den regel zijn de ballistische formu les van dien aard, dat men al half zeeziek wordt op het gezicht, maar bij gebruik van deze heeft men zelfs geen logarithmen- tafel noodig. Theoreticus, 't Is waar, doch aangezien ze alleen in 't studeer vertrek toepassing kunnen vmden, is dit slechts een bijkomend voordeel. We moeten nu echter tot ons onderwerp terugkeeren, en de vraag bespreken, of men de uitwerking zal benadeelen door de grens op 2 of 4 S50 te stellen. Bij deze vraag dienen we in het oog te houden, dat het doel van het grensschieten is twee opzethoogten te vinden, die weinig van elkander verschillen, en waarvan de kleinste te klein en de grootste te groot is. Hebben we het doel tusschen een (-{-) en een schot ingesloten, dan nemen we aan, dat we in dit streven geslaagd zijn. Maar dikwijls zeer ten onrechte. Im mers: het is zeer goed mogelijk, dat de kleinste opzethoogte r -zz g Nep. log. 3 f 4 (1) Deze stelling van Theoreticus luidt in formule:

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 546