525 van insluiting reeds vrij groot, namelijk ruim 91%. Door de grens grooter te nemen en haar bijv. op 8 S50 te brengen, kunnen we die kans derhalve slechts weinig meer vergrooten. Hieruit blijkt reeds, dat het nemen van eene grootere grens dan 4 Sgo weinig of geen nut kan hebben. Maar we hebben bovendien reeds besproken, dat bij zulke groote grenzen de trefkans evenredig met de vergrooting afneemt. Brachten we haar dus op 8 S50, dan zouden we, wat de kans van insluiting betreft, ongeveer op dezelfde hoogte blijven, maar de trefkans vrij wel tot op de helft verminderen. Practicus. Zeer groote grenzen zijn dus feitelijk even nadeelig als zeer kleine, en grooter dan 4 Sgo moet men ze stellig niet nemen. Theoreticus. Dat is juist de conclusie, waartoe ik u wilde brengen. De vraag is nu nog: welke grens verdient de voor keur? Om deze vraag te beantwoorden, redeneer ik als volgt: De uitwerking hangt van twee factoren af, namelijk de trefkans en de kans van insluiting. Ik ga nu eenvoudig na bij welke grens aan de twee tegenstrijdige eischen het best voldaan is. Daartoe bereken ik voor verschillende grenzen, opklimmende bijv. met Sgo, de producten van beide kansen; de grens nu, waarbij dit product zijn maximum bereikt, is de beste. Practicus. En welke is dat? Theoreticus. Die van 2 S50. Practicus. Hindert het veel als men haar wat grooter neemt? Theoreticus Neen. Stelt ge de waarde van een grens van 2 S50 1, dan zijn de verhoudingsgetallen voor grenzen van 2,5 3 3,5 en 4 Sgo: 0,97 0,90 0,83 en 0,75. Ge kunt feitelijk aannemen, dat alle grenzen van 1,25 tot 3,25 Sgo practisch even bruikbaar zijn. Practicus. Ja en als ik daarbij nog in 't oog houd, dat de sprei dingsgetallen in de schootstafels gewoonlijk veel te klein zijn opgegeven en dat de spreidingen bij het werkdadig vuur aan merkelijk grooter zijn dan op het proefveld, dan durf ik gerust tot 4 S50 gaan. Theoreticus. Dat is uw zaak. Dat zijn overwegingen, waar mede de wiskundige theorie zich niet ophoudt. Ik ben het per soonlijk wel met U eens, doch, waar we op practisch gebied komen,, moet gij weten hoever ge kunt afwijken van het theoretische

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 549