34 men met sasringen meermalen onaangename ervaringen opgedaan en zijn de verschillen in brandtijd aan vele artilleristen een doorn in het oog" 1). Is dit al in een Europeesch klimaat het geval, hoeveel onregelmatiger zullen de sasringen dan nog in Indië ver branden, waar de lucht zooveel vochtiger, de temperatuur zooveel hooger is. Stelt men zich nu nog artillerie tegen den I. Y. voor, die eenige marschdagen afwisselend door modder en kalies achter den rug heeft, die 's nachts in stortregens heeft moeten bivak- keeren en die daarna vuren moet. Al is dan te voren de munitie nog eens terdege nagezien, toch zal men de meest grillige sprei ding der springpunten krijgen, zooals trouwens meermalen is voorgekomen. Zelfs te Babakan krijgt men met tijdbuizen, die steeds afgesloten van de buitenlucht in gesoldeerd blikken trom mels zijn opbewaard, veel abnormale springhoogten. Daarom gelooven wij, dat men beter doet geen G. K. te velde te bezigen, zoolang de tijdbuis van een sasring voorzien is, vooral nu men het erover eens is, dat aan sasringen niets meer te verbeteren valt 2). Reeds in 1891 schreef Generaal Wille 3): „dass der Brennzünder sich überlebt habe"het schijnt echter aan de fabri kanten maar niet te gelukken eene bruikbare en goedkoope me chanische tijdbuis te construeeren. Ook de verschillen in V„ hebben invloed op de ligging der springpunten. Het is daarom van belang het kruit zooveel mo gelijk van buitenlucht en water af te sluiten; dit verkrijgt men door het gebruik van metalen eenheidspatronen, terwijl buiten dien rookzwak kruit veel ongevoeliger is dan zwart kruit. Dit voordeel van het toepassen van eenheidspatronen schijnt Y.E.H. over het hoofd te zien, waar hij zich zoo tegen hun gebruik kant, om de munitiekisten minder hoog te kunnen maken. Trouwens ieder officier van het materieel, die nu bijna dagelijks naden moet breeuwen, zal het gebruik van eenheidspatronen wel toejuichen. Een ander voordeel van patronen boven kardoezen is, dat men 1) Mil. Speet. 189G. Tijdschokbuizen. 2) „Eine wesentliche Verbesserung der dermaligen Zeitzünder unter Anwendung des üblichen ZünduDgsprineipes dürfte wohl als ausgeschlossen zu betrachten sein". Maudry, Waffenlehre I. 8) In „Das Feldgescliütz der Zukunft" S. 87. De bekende stelregel van denzelfden schrijver: „Stel de eisch en de industrie zal eraan voldoen" schijnt ten opzichte van mechanische tijdbuizen niet op te gaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 54