526 voorschrift. De theorie heeft hiermede hare taak volbracht en als wegwijzer gediendze heeft, gelijk ge U zooeven uitdruktet, de richting afgebakend, waarin ge U bewegen moet. Meer kan en mag men van haar niet verlangen. Practicus. Dat is mij bekend, en meer verlang ik ook niet van haar. Toch heeft ze mij in deze aangelegenheid meer gegeven, want nu gaat mij een licht op ten aanzien van eene andere vraag, namelijk hoe het mogelijk is, dat men zoowel van groote als van kleine grenzen nog altijd bepaalde voorstanders heeft, die elk van hun kant even overtuigd zijn, dat hun stelsel het beste is. "Want als het waar is, wat uwe theorie daaromtrent leert, namelijk, dat de voordeelen vrij wel tegen de nadeelen opwegen, dan is het duidelijk, dat men langs den weg der proefneming den strijd onmogelijk kan uitvechten, al wordt er ook nog zooveel geschoten. Theoreticus. Zeer zeker. Een grens van 1 S50 is theoretisch ongeveer even goed als een van 3,75 S50; beide hebben hunne voor- en nadeelen, en de practijk kan niet uitmaken welke de voorkeur verdient, daar het toeval mede een groote rol speelt. Neem twee proefnemers A en B, waarvan de eerste een voorstan der is van kleine en de laatste van groote grenzen. Als dan het toeval wil, dat A de beste resultaten krijgt, acht hij dit een proefondervindelijk bewijs voor de juistheid zijner meening en tot zijn dood blijft hij in de doelmatigheid eener kleine grens gelooven. B daarentegen is door dit resultaat volstrekt niet ont moedigd en wijt zijn minder goede uitkomsten aan het toeval of als hij een beetje bijgeloovig is aan cléveineen hij rust niet, eer hij bij een volgende vergelijkende proef(wat zeer licht gebeuren kan) de beste resultaten krijgt. Yan af dit oogenblik staat zijne opinie even vast als die van A. Practicus. Ik ben het geheel met U eensik heb het zelf meer dan eens bijgewoond. Er zijn onnoemelijk veel schoten vermorst om deze of gene meening tijdelijk te doen zegevieren. Het is te betreuren om al het geld, dat daarmee letterlijk weggesmeten is, nu achteraf blijkt, dat men langs theoretischen weg den strijd terstond tot beider genoegen had kunnen beslechten. Theoreticus. Ja, dat is het voornaamste voordeel eener the oretische behandeling, dat zij geen geld kost, terwijl zonder hare hulp een kostbaar materiaal van proeven verloren gaat. Er zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 550