537 Geef aan ieder minder militair, behalve de jaarlijksehe verstrekking van 1 attila en 1 sergen pantalon, bovendien twee blauwe linnen pantalons benevens een zoogenaamd „Atjehbuisje". De witte werkbroek, die (behalve bij het schijfschieten en pionieren) nooit gedragen wordt, zou dan kunnen vervallen en de man was meteen geholpen aan doelmatige kleeding, zoowel in het garnizoen als te velde. Evenmin zou de man voortaan genoodzaakt zijn uit eigen middelen zich blauw linnen aan te schaffen, om daarvan een of meer pantalons te vervaardigen kort vóór dat hij op expeditie gaat. (Mij is bekend, dat eene compagnie van het 2tle Bataljon, even vóór dat dit naar Djambi vertrok, te Magelang in eene chineesche toko voor dit doel voor f 40 blauw linnen kocht.) b. Zou het niet mogelijk zijn, tarief 24 ook zoodanig te wijzigen, dat geen geldswaarde meer mocht worden uitgekeerd voor het niet ontvangen van kleeding of schoeisel aan militairen beneden den graad van onder officier? Laat b.v. bepaald worden, dat ieder militair beneden den graad van onderofficier eenigen tijd vóór den datum, waarop eene vernieuwing zal worden verstrekt, kan verzoeken, in plaats van het aankomende, iets anders te mogen ontvangen; voor een paar schoenen b.v. een attila, sergen pantalon, of helmhoed enz. Thans wordt het geld, dat uitbetaald wordt voor niet ontvangen klee ding of schoeisel, bij het grootste gedeelte der Europeesche compagnieën omgezet in sterken drank, en daardoor het doel gemist, dat bij het opne men dezer bepaling in het tarief heeft voorgezeten. c. Zou niet bepaald kunnen worden, dat onder de uitrusting van ieder militair, die schoenen draagt, ook werd opgenomen twee paar slobkousen Het zou dan niet meer voorkomen, dat de man leentjebuur moet spelen, om te kunnen uitrukken, wat voor hem bepaald een groot ongerief is. Deze slobkousen zouden, evenals thans het geval is met den ransel, den man in bruikleen kunnen worden gegevenhet gouvernement zou door deze meerdere verstrekking op den duur geen onkosten hebben, en de troep is er werkelijk mede gebaat. C. Dumont. Vereenvoudiging van de compagniesadministratie. Kunnen bij de compagnieën de reparatieboeken (Model 3 en 4 benevens de maandelijksche reparatiestaten niet vervallen? De opheffing van een •en ander zou een groot gedeelte van de administratieve werkzaamheden bij eene compagnie doen vervallen en de administratieve taak der com" pagniescommandanten, die toch al veel te groot is, aanmerkelijk verlich ten. Mij dunkt, dat, waar de compagniescommandant hoegenaamd geen be moeienis heeft b.v. met de reparatie van een bank, stoel of ander kazer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 561