36 dieren, als het aantal officieren, bedieningspersoneel en geleiders minder. Geen gering voordeel voorwaar, wanneer, zooals bij eene ex peditie het geval is, elke mond meer ook bijna een koelie meer bij den trein noodig maakt. Daarom moet nieuw aan te schaffen geschut tegen den I. Y. per sé snelvuurgeschut zijn. Zou men daarbij een G. K. schot met groote uitwerking eischen, dan moet de vuurmond een kaliber van minstens 6 cM. en eene groote be trekkelijke lengte hebben. Zoo'n vuurmond is bij deNederlandsche vestingartillerie ingevoerd; het kanon alleen weegt 184 KG 1). Men zou dan komen tot verdeelbaar geschut, waarvan de nadee- len zoo voor de hand liggen, dat we ze hier niet meer zullen opsommen. Yindt men de ondervinding, door de Indische artillerie met G. K. opgedaan, niet voldoende om het vertrouwen, in de groote uitwerking dezer projectielen gesteld, aan de hand van beroemd heden als Rohne en Wille te schokken, dan leze men eens wat de Zuid-Afribaansche oorlog daaromtrent heeft geleerd. Zoo zegt de Hollandsche attaché Jbr. Ram: „Onze indruk is geweest, dat het G. K. vuur der Engelschen over het algemeen weinig heeft uitgewerkt en dat de G., lyddiet en anderen, voornamelijk oor zaak waren van het prestige, dat het vijandelijk geschut in dezen oorlog bij de Boeren heeft gehad." 2) Ook de schrijver over dezen oorlog in het Beiheft zurn Mil. Wochenblatt, anders een vurig G. K. vereerder uit de Duitsche school, zegt, dat de buizen zeer slecht werkten 3). Om al deze redenen verkiezen wij het gebruik van G. tegen ongedekte doelen bij artillerie tegen den I. Y. Aangezien de uit werking van een G. ook hier niet evenredig met het kaliber toeneemt, is een kl. kal. snelvuurkanon de aangewezen vuur mond. Eveneens is dit het geval met het beschieten van ter- reinvoorwerpen en versterkingen, waar we den eisch opstelden, dat het kanon vele lichte projectielen onder gestrekte baan moest verschieten. Men zal tegen het uitsluitend gebruik van G. uit kl. kal. snel vuurkanonnen de volgende bezwaren willen aanvoeren 1) Handboek voor de Vestingartillerie. Hoofdst. I. 2) K. W. 1901/1902 III blz. 212. 3) K.W. Vert. en Overdr. öe strie YI blz. 12.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 56