551 Stemfoort, beiden onder de bevelen van Z. E. den Legercomman dant, die als Regeeringscommissaris optrad. Den volgenden dag kwamen met de „Reael" 3 compagnieën van het 6e Bataljon en met de „Generaal Pel" de 4e compagnie van dat korps, alsmede de le bergbatterij mede. Voor de reeds aangekomen en nog te verwachten troepen wer den op verschillende plaatsen gebouwen van kasso's, planken en gegalvaniseerd ijzer of asphaltvilt opgericht. Men gebruikte deze duurzame materialen met het oog op den naderenden westmoeson, het ontbreken van meer tijdelijke ma terialen als: bamboe en atap, en de omstandigheid, dat het logies vermoedelijk geruimen tijd moest worden gebruikt. Zoo verrezen tal van kampementen o.a. voor het 9e Bataljon op het Noord Wester gedeelte van het grasveld, dat omsloten is door de officierswoningen te Nesoeh; ten Z. daarvan werd later ook dat voor het 76 Bataljon opgericht. Voor de bergbatterij in en om de manege te Nesoeh; voor het 6e Bataljon op het hoogste gedeelte van het excercitieter- rein te Petjoet. Het 5e Bataljon werd later in verschillende wijken van Koeta Radja ondergebracht, 1 compagnie beoosten het bestaande infan- teriekampement te Nesoeh. De drie overige compagnieën in de kazernes te Koeta Alam, onder de verhoogde kazernes in de Soerabaijawijk en Pendetie, later in de daartoe ontruimde Europeesche scholen en ten slotte in een daartoe opgericht logies in het Z. W. van de kampong Baroe. Een tweede bergbatterij kwam op het hooge gedeelte van het terrein, ingesloten door het hek, loopende van het laboratorium naar de Deijkerhofflaan, den weg naar Oleh-leh en den spoorweg naar Ketapan Doewa. De cavalerie en genie kwamen binnen de reeds bestaande kam pementen. Ook bij het dwangarbeiderskwartier werden loodsen opgericht, terwijl later een 600 man logies vonden onder de met katjang afgesloten ruimte onder de kazerne te Pendetie. Den officieren werd in verschillende woningen, bureaux enz. onderkomen verschaft. Een ieder, die destijds te Atjeh was, zal zich de vroolijke huishoudens, die te Nesoeh en elders ontstonden, herinneren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 577