37 1. Zoo'n klein granaatje heeft geen brandstichtend vermogen. Alleen proeven zouden dit kunnen uitmaken. 2. De rookwolk zal op groote afstanden niet zichtbaar zijn. De wolk van de springende G-. van de Maxim der Boeren was nog boven de 3000 M. te zien. Dit bezwaar ondervond de Itali- aansche artillerie in den Abessynischen krijg. Zij bezigde daar eene batterij zoogenaamde Gardner mitrailleuses, die een G. van 4,2 c.M. kaliber en 1,14 KG. gewicht verschieten. Deze batterij moest steeds den afstand van nabij zijnde zwaardere stukken overnemen, omdat zij zich niet kon inschieten. Een zelfde bat terij is bij het gezamenlijk optreden der mogendheden in China met het Italiaansche korps meegezonden. Zij heeft daar goed voldaan. Op welke wijze het gelukt is het gebleken euvel te herstellen, hebben wij niet kunnen ontdekken 1). Ook hierom trent kunnen slechts proeven zekerheid verschaffen. 3. In drassige terreinen springt het projectiel niet. Wij gelooven, dat het niet-werken van de buis slechts uiterst zelden zal voorkomen. Naar een ooggetuige ons meedeelde, zijn de projectielen van de 3,7 cM. snelvuurkanonnen van de marine, die de expeditie tegen Samalangan meemaakten, steeds, zelfs in natte sawahs, gesprongen. Trouwens bij het vuren op gedekte doelen en op lichte versterkingen vindt de G. zeker weerstand genoeg om tot ontploffing te geraken. Ook grootere troepen zullen zooveel mogelijk het droge terrein zoeken, alleen kleine troepjes bewegen zich over natte sawahs en paden in rawahs en daartegen, wanneer zij überhaupt een doel voor artillerie vor men, werkt de G,, ook al springt zij niet, nog als vol projectiel. Hierbij is dan het kleinere kaliber in het voordeel. Ook hieromtrent kan men niets zeggen, voor er proeven zijn genomen. Behalve materieele uitwerking heeft artillerievuur nog invloed op het moreel van den vijand en op dezen invloed komt het juist aan in den strijdnu is de I. V. zeer gevoelig voor den moree- len invloed van artillerievuur. Zoo moet het in 1901 op Atjeh zijn voorgekomen, dat eene geduchte versterking, waarvoor eene divisie marechaussees onder het hoongelach van de bezetting 1) „Der Stand der Kriegstechnik in Italien" kriegst. Zeitschr. 1902 No. 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 57