38 moest teruggaan, verlaten werd, toen dezelfde macht, maar nu versterkt door twee snelvuurkanonnen van de marine, naderde. Men is het in Europa er niet over eens, of de moreele uitwer king afhankelijk is van de materieele of niet. De heer Ram zegt hieromtrent: dat artillerievuur waardeloos zou zijn, ook al bereikt zij het doel niet, dit durf ik bij ervaring stel lig voor onjuist te verklaren". Deze opvatting heeft in de dis cussie veel tegenspraak uitgelokt (1). Ook verschillende schrijvers zijn het hierin met den heer Ram oneens (2). Hoe dit ook zij, de Zuid-Afrikaansche oorlog heeft geleerd, dat de pom-poms een grooten moreelen invloed uitoefenen; „het pom, pom, pom in een haastig tempo en onbekend aantal tast de zenuwen sterk aan", zegt de Amerikaansche attaché. Wij komen dus tot de conclusie, dat een kleinkaliber snelvuur kanon, zoowel wat betreft de moreele als de materieele uitwer king, het best aan de eischen voldoet, die we voor de uitwer king van artillerie tegen den I. Y. opgesteld hebben. Maar ook aan den eisch van beweegbaarheid voldoet zoo'n kanon, ja, we kunnen gerust zeggen, dat deze geschutsoort de eenige is, die op draagpaarden vervoerd kan worden, wanneer we mortieren zonder uitwerking, zooals de 7 c.M. A. Mr., uitzonderen. En dat het van groot belang is aan dezen eisch te voldoen, bewijst wei de marsch van de Samalangan-colonne van Merdoe naar Batoe. Ilië in Februari 1901, waar bij het doortrekken van een rawah de bergbatterij een oponthoud van meer dan drie uur veroor zaakte, terwijl de sectie 3,7 cM. marinekanonnen, vervoerd op paar" den, deze hindernis vlot overwon. En nu heeft de 4-de bergbat terij bovendien de beste muildieren van alle batterijen, althans zoo was het eenige jaren geleden. Aktilleur. (Slot volgt). (1) Zie K. W. 1901/1902 III, blz. 210 en VII, blz. 548 en 576. (2) Zie Berkhout. Het schieten blz. 328 en K. W. Vert. en Overdr. 5e serie, VI blz. 19.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 58