HET REMONTEVRAAGSTIJ K. Het jaar 1902 heeft ons ontegenzeggelijk een groote schrede- nader gebracht tot de oplossing van het zoo gewichtige remonte- vraagstuk. Men is haar toch gaan zoeken in de juiste richting,, als het ware in de eenige, die ons een in alle opzichten afdoend resultaat kan geven. Afdoend, omdat ons zoeken gegrond kan worden op de zoo rijke en deugdelijke ondervinding omtrent het legerpaard in de jongste oorlogen. Maar zooals hieronder nader zal blijken, moet heel voorzichtig worden te werk gegaan, want die ondervinding heeft zich in verschillende, dikwijls juist tegengestelde bewoordingen geuit; zij is dus niet zoo grifweg voor juist aan te nemen, men moet nauw keurig Wahrheit und Dichtung van elkaar trachten te onder scheiden. Yan het reusachtig aantal paarden in die oorlogen gebruikt is slechts een zeer klein deel gesneuveld of aan wonden overle den, de overgroote meerderheid is door onregelmatige voeding en verpleging of aan oververmoeienis en klimatalogische invloeden bezweken. Zij, die aan alles weerstand hebben kunnen bieden, zijn zeker de vertegenwoordigers van het door ons zoo gezochte legerpaard. En welke zijn deze gebleken te zijn? De 'middelmatig hooge paarden (van 1,40—1,50 M.) van edel bloed, als het ware in het veld opgevoed en groot gebracht, niet door krachtvoeder vroeg rijp gemaakt en steeds aan eene sobere levenswijze gewend. (1) Et l'histoire prouve que les meilleures in- titutions, pour atteindre leur complet épa- nouissement, ont besoin d'etre discutées; car les croyants seuls, et non les indifférents, ont le désir et le courage de dire, parfois k leurs dépens, ce qu'ils croient être la vérité. (1) Zie hiervoor o. m. M. W. No. 71 van 1900, Schw. B. f. O. a. W. No. 7 van 1901 en La Campagne de Chine par Y. Tariël 1902.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 602