599 „lerie te verhoogen zal een belangrijk aantal paarden onbruik baar maken. De voor eenige jaren genomen proef, om een regiment „uit Bombay met Arabieren te remonteeren, werd beschouwd „het resultaat te bereiken, dat de Eng. cav. voorzien werd van „dieren, welke meer geëigend waren om de vermoeienissen van „Aziatische veldtochten te doorstaan. Intusschen verweet men „in hoofdzaak aan de Arabieren, dat zij te licht waren om de „114 KG. te dragen, die ongeveer de belasting van het cav. paard „uitmaken. Dit is evenwel onlangs gebleken onjuist te zijn, toen „het 21e Lanciers in Soudan met Arabieren geremonteerd is ge worden. Deze kleine Syrische paarden zijn van hetzelfde ras „als die, welke men naar Indië zendt. Niettegenstaande de 114 „KG., welke zij droegen, en het volkomen gemis aan groen voe- „der, hebben zij zich te Omdurman goed gehouden. Met den „Arabier vergeleken is het Austr. paard weinig aan te bevelen „voor de cavalerie, niettegenstaande diens taille en exterieur; „het gewone inheemsche paard met licht beenderenstelsel, waar- „mede de inlandsche cavalerie geremonteerd is, is in werkelijk heid geschikter voor den dienst, welke in geval van oorlog van „de Indische cavalerie geëischt wordt." En wat hebben ons de jongste oorlogen geleerd? In de Z. Afr. oorlog voldeed het paard zeer goed, als het naar gewoonte goed verpleegd en gevoed werd, maar leed vreeslijk, wanneer het in weer en wind veel dienst moest doen en gebrek aan verpleging en voeder had. De ponie voor de Engelschen een klein, meer ineengedrongen paard heeft het best aan de vermoeienissen en ellende van den oorlog weerstand geboden; in hoogen graad heeft dit plaats gehad met den Z. Afr. ponie (waartoe ook te reke nen de Basutoponie), den Arabier en den Birmahponie. De Live Stock Journal schildert den Birmahponie af als een onaanzienlijk klein, maar sterk gebouwd dier, met schuinen schouder en goed beenderen- en spierstelsel, dat met gemak 100 KG. draagt en daar mede zelfs over hindernissen van zijne hoogte springt Deze dieren, in de bergstreken van Birmah gefokt, worden op gras velden groot gebracht en krijgen hoogstens een toegift van onont bolsterde rijst (gaba) met hooihaksel; dit laatste echter alleen als voeding bij het trainen voor wedrennen. Zij zijn te beschou wen als een soort afstammelingen van edel bloed, zij het ook niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 605