601 „En résumé, il semble que les meilleurs chevaux a employer „en Extrème-Orient, quand on veut des animaux de taille un „peu élevée, sont des chevaux Arabes; mais si l'on ne tient „,pas a la taille, les chevaux indigènes sont préférables." Voor de betrouwbaarheid van dit oordeel pleit m. i. in sterke mate de overeenstemming met reeds vroeger vóór den oorlog opgedane en boven medegedeelde ondervinding. Bijzonder treft hier het spoedig kreupelen van het Australische paard. Bij eene meer en meer volkomen gelijkenis met het Engelsche paard heeft het blijkbaar ook een gebrek in meerdere mate overgeno men, dat in de laatste jaren bij het Engelsche paard op den voor grond treedt. Zoo is hieromtrent (1) in de rijscholen te Saumur en Tor di Quinto, waar voor het terrein- en jachtrijden zeer vele en goede Engelsche paarden van het huntertype gebruikt wor den, eveneens duidelijk gebleken, dat deze dieren uitstekend gin gen op mooie, zachte terreinen, doch op wegen en slechte ter" reinen spoedig kreupel geraakten; ook in Z. Afrika moest men deze gevolgtrekking maken. De ondervinding der Duitschers uit zich in buitengewone geestdriftvolle bewoordingen (Afl. 2 en 7 van 1902 van dit tijd schrift). Is zulk een onafgebroken loflied al weinig geschikt tot opwekking van vertrouwen, de afwezigheid van feiten, die daarop een schaduw zouden werpen, doet dit in nog meerdere mate. Waarom b. v. niet gesproken over de groote plaats ge had hebbende sterfte wegens onbekende oorzaken Onbekende oorzaken zijn m. i. al heel zonderling vereenigbaar met de aan wezigheid van veeartsen. "Verder is onbekend het model van het gebruikte paard en zijn prijs; wel is deze laatste zóó hoog geweest, dat men er in Duitschland ontevreden over was. Rijst dan niet onwillekeurig de gedachte aan verband tusschen dien uitbundigen lof en de ontevredenheid der regeering over den hoogen prijs? De Duitschers staan hier geheel alleen in hun gunstig oordeel, bij geen der andere expeditionnaire korpsen heeft het Austr. paard als legerpaard voldaan. De Engelschen hebben daarentegen paarden gebruikt, waarvan alles bekend; hun oordeel moet voor ons van waarde zijn, niet l) Revue de cav. 1900 pag 105.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 607