604 aanwezig zijn, terwijl eindelijk de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat met de poging om den Austr. poloponie meer en meer te doen gelijken op zijn Engelschen collega (waarvan een goed exemplaar prijzen van zelfs tot f 10.000 haalt) men ge breken in het leven roept, die den ponie weer minder geschikt voor legerpaard kunnen doen worden. Is de kans om invloed op de poniefokkerij uit te oefenen al uiterst gering, groot is zij om ten opzichte van de ponies, wat betreft den aankoop, in dezelfde omstandigheden te verkeeren als thans met de Austr. paarden. Een contractant, die hoegenaamd geen risico kan loopen, is wel te vinden; maar hem er toe te brengen ponies aan te voeren, die wij willen hebben, maar niet ■die hij of Australië kwijt wil zijn, zoover zullen wij het wel nooit brengen. Yoor de juistheid van deze denkbeelden spreekt ook het rap port van den ritm. Posno (extra-bijlage N°. 3 van dit tijdschrift). De ritmeester toch stelde de aanwezigheid vast van overvloed van goede bruikbare rijponies; persoonlijk heeft hij bij den aan koop van proefponies van raad gediend en zegt niettegenstaande dit in het aanhangsel van zijn rapport: „Hoewel ik niet twijfel, of de proefponies, door den heer Kiss „te leveren, zullen bevonden worden aan billijke eischen te vol- „doen, zoo wensch ik er echter nog met nadruk op te wijzen, „dat de te leveren ponies in den vervolge nog beter en meer „gelijkvormig kunnen zijn enz." Dus met andere woorden, wij hebben nu nog niet al te best materiaal, later kunnen wij nog veel beter krijgen. Welk een heerlijk vooruitzicht! Waarom toch altijd dat „later", waarom niet nu met proefexemplaren te voorschijn gekomen, nu toch een deskundige aanwezig was om die exemplaren uit te zoeken? Hier werd alweer Australië een gelegenheid aangeboden om zijn poniemateriaal in al zijn deugd en vormen te toonen, waarom daarvan geen gebruik gemaakt? M. i. zijn de omstandigheden, die de ritmeester daartoe als verontschuldiging aanvoert wel steekhoudend voor zijn persoon, maar niet voor de zaak. In zoo'n overvloed van goede rijponies hadden zeker in alle opzichten goede proefdieren gevonden moe ten en kunnen worden. Waar dit niet het geval is geweest,

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 610