606 dadelijk gekocht; de rest werd besteld en daarbij zal aan den contractant toch het model duidelijk zijn aangegeven. De po- nies, door den heer Abrahams aan ritm. Posno getoond, zullen wel van het hem opgegeven Atjeh model zijn geweest, doch dan treft het verwijt van ritm. Posno niet den heer Abrahams, maar de Atjehcommissie. Heeft ritm. Posno echter ponies gezien, die de heer Abra hams in schijn voor Atjehponies liet doorgaan, dan is hij blijk baar niet in staat geweest, om dieren van het gewenschte mo del (waarom niet?) te leveren en heeft dit op een wel zeer -vreemde wijze willen verbergen. Maar hieruit zou weer volgen, dat men de proef op Atjeh niet met daarvoor geschikte, maar met minderwaardige dieren genomen heeft. De Javaproef wordt wel met geschikte, uitgezochte ponies .genomen; tot welke gevolgtrekkingen zal men nu moeten gera ken bij een gunstig resultaat van de Atjehproef, bij een resul taat gunstiger dan dat van de Javaproef of wel bij gelijkheid van resultaat der beide proeven; toch niet b.v. tot de geschikt heid van beide typen voor lichte beweeglijke cavalerie? Uit het bovenstaande blijkt, dat, al moge de ponie op zich zelf nog zoo geschikt zijn voor cav. paard, eene definitieve remon- teering met Austr. ponies ons veel onaangename verrassingen in de toekomst kan baren en slechts in schijn de remontequaestie zou oplossen. Het is echter eene mogelijke oplossing en als zoodanig heeft zij waarde. Maar er is een tweede betere oplos sing, die niets kostbaarder is dan de eerste, doch meer innerlijke waarde en belang heeft voor onze koloniën en wel eene remon- teering met Arabieren. Zooals hieronder zal blijken, vinden wij hierin niet alleen een oplossing, die ons in vergelijking met den ponie een beter leger- paard geeft, maar ook het zeer groote voordeel van eene beter ge waarborgde aanvulling en de bevordering van een groot koloniaal belang: de verbetering onzer inheemsche paardenrassen, en daar mede weer een tegemoetkoming aan de tweede, thans onder handen proef van de regeering. Duidelijkheidshalve wil ik elk dier voordeelen nader bespreken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 612