607 Een beter legerpaard dan de Austr. ponie is de Arabier op grond van de ondervinding. Zoowel in Soudan, China als Z. Afrika heeft dit dier bewezen bijzonder geschikt te zijn voor militair paard. Het voldoet in hooge mate aan de eischen, die de ondervinding heeft geleerd in het vervolg te moeten stel len aan militaire paarden (zie 2e alinea van dit opstel). De Arabier is verder geschikt voor poloponie en jachtpaard, vooral waar het aankomt op groote buigzaam- en handelbaarheid. Bovendien wordt het paard gebruikt als remonte voor de inlandsche regi menten der Br.-Indische cavalerie. In snelheid leggen de Arabie ren het tegen de Austr. paarden af, waartoe het belangrijk ver schil in taille niet weinig bijdraagt; die taille wisselt bij de Arabieren van 1,32—1,50 M.. Volgens het rapport van ritm. Posno zouden ponies van 1,32— 1,42 M. in voldoend aantal te krijgen zijn op bijna overeenkom stige voorwaarden als Austr. ponies, tegen een prijs van f 352 per stuk (de Austr. ponie ad f 360) geleverd op Java. De mogelijkheid van een remonteaanvulling mogen wij niet aan het toeval overlaten, willen wij daarmede niet tevens de slag vaardigheid van onze bereden wapens en dus ook de verdediging van onze koloniën daaraan overgeven. Niet alleen in een goed paard moeten wij die slagvaardigheid zoeken, maar voornamelijk in de mogelijkheid van een zekere, deugdelijke aanvulling. Want dat er heel wat van de paarden gevergd zal worden, is niet te betwijfelen; tijdige vervanging en aanvulling van dienstdoende paarden zal dan alleen onzen bereden troepen in staat stellen in de hoogste mate aan hun doel te kunnen blijven beant woorden, zonder dat worden zij in de kern van hun bestaan levensgevaarlijk getroffen. Die zekere aanvulling moeten wij daarom ten koste van alles hebben, haar dus niet over zee, maar in ons eigen land zoeken; uit de hulpbronnen van ons land moeten wij de kracht voor de verdediging trachten te putten en hiertoe zijn wij ten opzichte van het paard zeker in staat. Daarvoor moeten wij onze (zoo uitmuntende, maar helaas te kleine) paarden verbeteren en is bij elke poging daartoe de Austr. ponie ons van geen nut. Anders is het met den Arabier. Dit is het eenige paard, dat de gewenschte en zoo hoog noodige ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 613