609 Wat toch moeten de fokkers met hunne paarden doen? Welke uiterst geringe voordeelen werpt hun die fokkerij af Juist hierin moest de regeering hen te gemoet komen en sterk steunen. Wat is hiervoor beter dan aanmoediging in het meerder gebruik van het paard onder de bevolking! Hoe dit te doen? Men heeft slechts naar Europa om te zien; de hippische sport overal trach ten te bevorderen, het houden van tentoonstellingen, oordeel kundige wedstrijden, uitreiken van premiën enz. Dit alles is bij ons evenzoo in vrij ruime mate toe te passen en naar alle waarschijnlijkheid niet zonder succes, om reden de paardensport in Indië lang niet zoo kostbaar is als in Europa. Waar de regeering de belangstelling voor het paard in het hij zonder weet op te wekken in een door haar aan te geven richting, daar kan zij niet anders dan resultaten verkrijgen, die de daar aan ten koste gelegde uitgaven ruimschoots zullen vergoeden. Welke is die richting en tot welk doel moet zij leiden? Na tuurlijk met Arabisch bloed de Sandelhout verbeteren en een te voorschijn roepen van het militaire paard. Maar welke eischen moet men dan aan het militaire paard stellen? Behalve eischen (bijzondere) voor verschillend gebruik, moet het militaire paard, afgezien van hoogte, massa en exterieur op gegeven oogenblikken de grootst mogelijke energie kunnen ont wikkelen in hoe meerdere mate het hiertoe in staat is zonder schade voor zich zelf, hoe beter het aan zijn doel beantwoordt. In geen geval mag men dus ten koste van de energie meer hoogte, massa en schoonheid in het exterieur gaan zoeken, want noch het een, noch het ander kan het daardoor ontstane verlies aan energie vergoeden. Die ontwikkeling van energie, waartoe het paard in staat moet zijn, wordt mogelijk gemaakt door de aanwezigheid van eigen schappen, die hij in meerdere of mindere mate moet bezitten, al naar gelang van zijne bestemming; zij zijn: snelheid, kracht en volhar dingsvermogen. Waar een of meer voorwaarden voor de aanwezig heid van een dezer eigenschappen ontbreken, daar zal de waarde van het paard dalenwaar echter alle aanwezig zijn, vormen zij een grooten waarborg voor geschiktheid. Slechts een toaarborg en geen zekerheidomdat de voorwaarden voor snelheid, kracht en volhar dingsvermogen gelegen zijn in den mechanischen bouw van het Dl. I. 1903. 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 615