610 paard, terwijl voor de werkelijke aanwezigheid hiervan slechts zijne verrichtingen kunnen getuigen. Intusschen zijn het uitzonderingen, waarin uit verrichtingen bovengenoemde zekerheid is te verkrijgenin verreweg de meeste gevallen zal men omtrent de bepaalde aanwezigheid dier eigen schappen in het onzekere blijven verkeeren. Hier helpt ons echtei de practijk, die heeft aangetoond, dat daar, waar de voorwaarden in den bouw aanwezig zijn, de kans zeer groot is tenminste bij edele rassen en daartoe mogen wij ongetwijfeld ook onzen Sandelwood rekenen voor de werkelijke aanwezigheid van snel heid, kracht en volhardingsvermogen. Die eigenschappen in den bouw zijn te zoeken in zekere even redige verhoudingen in het beenderenstelsel en wel in eene gelijkheid van schouderlengte, hals, afstand middenschouder blad—heupknobbel, afstand heupknobbel zitbeensknobbel, alles bij een diep paard; het geldt zoowel voor rij- als trekdieren en geeft het ideale type aan. 1). Veelvuldig zal dit ideale dier in de practijk wel niet aange troffen worden, in zeer vele gevallen zal men meer ongelijkheid dezer verhoudingen aantreffen, maar die ongelijkheid kan heel dikwijls gecompenseerd worden door buitengewoon krachtige ontwikkeling of meer gunstigen bouw van andere lichaamsdeelen. Voorzeker is dit geen ingewikkelde methode, waarvan boven dien het gebruik tegenover Sandelwoods meermalen de practi- sche waarde heeft aangetoond. Wat wij mogen verwachten van eene verbetering onzer in- heemsclie paarden, kunnen wij afleiden uit de ïesultaten van dergelijke pogingen in Br.-Indië. De Birmahponie, een dier, dat, zooals wij reeds zagen, bij overigens gelijke taille in adel bij onzen Sandel achterstaat, is door kruising met Arabieren niet alleen kunnen worden verhoogd, maar ook zeer veredeld (o.m. zijn temperament); in hoeverre het dier deugdzaam is, hebben de jong ste oorlogen bewezen. Bij ons komt in de eerste plaats de Sandel voor verbetering in aanmerking en daarmede het ras, waarin wij grootendeels steeds het militaire paard hebben gezocht. Omtrent dit paard (1) Ik stipuleer hier slechts; meer hieromtrent komt voor in „Das Bueh vom Pierde" van Graf E. G. "Wrangel 2e deel le hoofdstuk uitgave 1902.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 616